Kožená bunda by neměla chybět v šatníku žádného muže. Kůže je elegantní a nadčasový materiál, který se již po staletí využívá kvůli své praktičnosti a univerzálnosti. Kožené oděvy jsou odolné, mají dlouhou životnost, dobré izolační vlastnosti, ale především skvěle vypadají. Z každého muže se tak po obléknutí kožené bundy jako mávnutím kouzelného proutku stane stylový elegán, který svým vzhledem okouzlí nejedno dámské srdce.

Péče o kůži

Kožená bunda není jen obyčejný kus oblečení, je to investice skoro na celý život. Pokud si správně vyberete, pak vám taková bunda klidně vydrží deset i více let, aniž by se za tu dobu změnily její vlastnosti. Klíčové však je dopřát jí správnou péči. Pro začátek si tedy shrňme základní pravidla péče o kožený materiál.

Základní péče o kůži


1. Impregnacechemická ochrana je nezbytná, pokud máte v plánu koženou bundu užívat hojně a v každém počasí. To je samozřejmě možné a dokonce žádoucí, nicméně je třeba nezapomenout na to, že různé povětrnostní vlivy a časté změny vlhkosti nemusejí kůži prospívat. Spolu s novou bundou si tedy opatřete impregnační přípravek na kožené zboží a než v bundě vyrazíte ven, ošetřete ji impregnací.

2. Raději v suchu
- žádná kůže, byť sebekvalitnější, by neměla promoknout. Proto s sebou vždy noste deštník a vyvarujte se dlouhodobému pobytu na dešti. Nemůžete-li již promoknutí zabránit, pak co nejdříve nechte bundu uschnout, nejlépe při pokojové teplotě (nikoliv v blízkosti topení a rozhodně ne v sušičce na prádlo).

3. Praní – kožená bunda je přesně ten typ oděvu, který je vhodný svěřit do péče profesionálů v čistírnách. Zde by měli zaručit kvalitní servis a správně použitou metodu praní, která kůži nijak nepoškodí. Pokud nechcete nebo nemáte možnost koženou bundu umístit do čistírny, pak se obecně doporučuje volit pouze ruční praní s použitím neagresivních pracích prostředků bez aviváže a nadměrného parfémování. Praní v pračce kůži neprospívá – hrozí ztráta barev a poškození jemných detailů.

4. Žehlení – jakožto velmi odolný materiál odolá kůže i teplu žehličky, nicméně nedoporučuje se používat příliš vysoké teploty. Koženou bundu raději žehlete vždy přes jinou suchou látku (například utěrku), případně nemusíte žehlit vůbec, neboť materiál je nepoddajný a nemá sklon ke krabatění.

5. Chraňte před přímým světlem – pobyt na slunci koženým bundám neprospívá stejně jako pobyt na dešti. V horkém počasí teplu se do kožených bund obvykle stejně neoblékáme, léto je tedy obdobím, kdy by měla bunda viset na tvarovaném ramínku bezpečně uložena ve skříni, s dostatečným prostorem kolem sebe.

Jak vyčistit koženou bundu

Ani koženým bundám se nevyhýbají „nehody“ a může se snadno stát, že se materiál zašpiní. Není třeba panikařit, existuje mnoho možností, jak koženou bundu vyčistit. Skvrny mohou vzniknout nejrůznějšími způsoby a z nejrůznějších zdrojů, při čištění tedy vždy záleží primárně na jejich původu. Kvůli lokálním skvrnám není třeba prát bundu rovnou celou, postačí zaměřit se na postižené místo. Pánskou koženou bundu čistěte nejlépe ručně s pomocí obyčejného bavlněného hadříku namočeného ve vodě, kde jste předem rozpustili čisticí prostředek. Nepoužívejte hrubé hadříky nebo houbičky na nádobí, mohly by totiž svým drsným povrchem poničit strukturu vláken a zanechat na kůži stopy. Kůži čistěte jemnými krouživými pohyby. Nezapomeňte, že nejlépe pustí skvrny, které ještě nestihly zaschnout, vždy se tedy snažte bundu vyčistit, jak nejdříve jeto možné.

Jaký čisticí prostředek zvolit?

Zcela jednoznačně se vyvarujte agresivních přípravků na bázi chemických rozpouštědel (například benzínu nebo acetonu). Používejte pouze jemné prostředky, doporučuje se například speciální kastilské mýdlo, které seženete v drogeriích, případně zkuste obyčejné mýdlo na mytí rukou. Ruční čištění je sice vždy méně účinné, než pokud vložíte bundu do pračky, zajistí však eliminaci rizika poškození. 

Po čištění koženou bundu nezapomeňte nechat důkladně uschnout. 

Není-li ruční čištění úspěšné, doporučujeme svěřit péči o bundu profesionálním čistírnám.

Pánská bunda koženka černá TX3253
  • Doprava zdarma
Pánská AUTUMN bunda koženka černá
  • XXL
    (2 ks)
    Doprava k Vám domů:
    Externí sklad (2 ks) Zasíláme do 4-7 pracovních dnů
  • Doprava zdarma
Pánská AUTUMN bunda koženka černá
  • Doprava zdarma

Podělte se s přáteli o inspiraci

Kategorie článkuPodobné články

Dárky pro tchýni a tchána

Dárky pro tchýni a tchána

Přemýšlíte, jakým dárkem potěšíte tchána nebo tchýni? Dárky k Vánocům nebo narozeninám mohou dát zabrat. Zvlášť, když mají vše.
14.11.2018
Jak odstranit žmolky ze svetru?

Jak odstranit žmolky ze svetru?

Noční můra každého majitele svetru - žmolky. Jak je odstranit nebo jim rovnou předejít? A nejen ze svetru, objevit se můžou i jinde.
31.7.2018
Jak odstranit krev z oblečení

Jak odstranit krev z oblečení

Krev na oblečení na oblečení je zlý sen každého z nás. Občas se to však stane. Třeba u zubaře nebo jiným způsobem. Poradíme vám, jak ji efektivně odstranit a na co si dát pozor.
18.2.2018
Jak změřit pánské tričko

Jak změřit pánské tričko

Poradíme vám jak se správně změřit a srovnat míry s našimi produkty tak, aby vám triko sedlo jako ulité.
21.11.2017