Plíseň je nepřítel, kterému se chcete vyhnout! Když totiž vaše oblečení jednou napadne, jen těžko se zápachu zbavíte. Máme ale pár tipů, jak se už vzniklé plísně na oblečení zbavit. Raději se před samotným vznikem plísně dostatečně chraňte.

Objevili jste plíseň na oblečení? Ještě je nevyhazujte!

Ještě než se rozhodnete pro krajní řešení - vyhození plesnivého oblečení - zkuste pár triků, které vám s plísní mohou pomoci.

Starý dobrý ocet jako záchrana?

Jakmile objevíte plesnivé skvrny na svém oblečení, na nic nečekejte. Přes noc namočte textil do octa, ráno vymáchejte a starý ocet vylijte. Od rána do večera pak nechte oblečení namočené v "čerstvém" octu. Za tu dobu by měl ocet plíseň maximálně oslabit. Pak už jen stačí vyprat oblečení v pračce na co nejvyšší teplotu, kterou textil snese.

Zázračná chemie a odstraňovače plísně

S plísní si také můžete poradit různými chemickými přípravky nebo jejich roztoky. Mezi nejznámější způsob odstranění plísně především z bílého oblečení patří Savo nebo Vanish. Možná máte ale doma žlučové mýdlo, které se nebojí snad žádných skvrn. I to můžete využít.

Větší skvrny pak odstraňujte plošně. Využijte k tomu roztok peroxidu vodíku s vodou (1:3) a přidejte čpavek. Tento způsob odstraňování je nejlepší vyzkoušet v létě. Oblečení nechte namočené v roztoku několik hodin, poté vyperte a nechce uschnout na slunci.

Nedejte plísni šanci!

Abyste nemuseli řešit problémy s odstraňováním plísně, zkuste jí raději předejít. Stačí vědět, kde se plísni dobře daří a podle toho se chovat. Plíseň si libuje ve vlhkých prostorách. A to neplatí jen u plísně na oblečení. Pokud máte starší cihlový dům, možná s plísní také bojujete. Nejlepší ochranou před vznikem plísně je tak krátké a intenzivní větrání. Hlídejte si doma vhlkost, která by neměla přesáhnout 60 % a pravidelně kontrolujte oblečení v šatní skříni. Do té si můžete pořídit například pohlcovač vhkosti, který vám trochu pomůže.

Podělte se s přáteli o inspiraci

Kategorie článkuPodobné články

Dárky pro tchýni a tchána

Dárky pro tchýni a tchána

Přemýšlíte, jakým dárkem potěšíte tchána nebo tchýni? Dárky k Vánocům nebo narozeninám mohou dát zabrat. Zvlášť, když mají vše.
14.11.2018
Nezapomínejte si zkontrolovat velikost

Nezapomínejte si zkontrolovat velikost

Nakupujte s rozmyslem a vyberte si velikost, která vám přesně sedne. Ušetříte taky čas i starosti s výměnou zboží.
7.11.2018
Tipy na vánoční dárky pro muže

Tipy na vánoční dárky pro muže

Vybrat chlapovi dárek není někdy žádný med. My ale máme pár tipů na vánoční dárky, které udělají radost.
30.10.2018
Jak vybrat zimní bundu do města?

Jak vybrat zimní bundu do města?

Nechcete při pobíhání po městě v zimě mrznout? Vyberte si správnou bundu. Přinášíme vám pár tipů, jak si dobře vybrat.
25.8.2018