Plíseň je nepřítel, kterému se chcete vyhnout! Když totiž vaše oblečení jednou napadne, jen těžko se zápachu zbavíte. Máme ale pár tipů, jak se už vzniklé plísně na oblečení zbavit. Raději se před samotným vznikem plísně dostatečně chraňte.

Objevili jste plíseň na oblečení? Ještě je nevyhazujte!

Ještě než se rozhodnete pro krajní řešení - vyhození plesnivého oblečení - zkuste pár triků, které vám s plísní mohou pomoci.

Starý dobrý ocet jako záchrana?

Jakmile objevíte plesnivé skvrny na svém oblečení, na nic nečekejte. Přes noc namočte textil do octa, ráno vymáchejte a starý ocet vylijte. Od rána do večera pak nechte oblečení namočené v "čerstvém" octu. Za tu dobu by měl ocet plíseň maximálně oslabit. Pak už jen stačí vyprat oblečení v pračce na co nejvyšší teplotu, kterou textil snese.

Zázračná chemie a odstraňovače plísně

S plísní si také můžete poradit různými chemickými přípravky nebo jejich roztoky. Mezi nejznámější způsob odstranění plísně především z bílého oblečení patří Savo nebo Vanish. Možná máte ale doma žlučové mýdlo, které se nebojí snad žádných skvrn. I to můžete využít.

Větší skvrny pak odstraňujte plošně. Využijte k tomu roztok peroxidu vodíku s vodou (1:3) a přidejte čpavek. Tento způsob odstraňování je nejlepší vyzkoušet v létě. Oblečení nechte namočené v roztoku několik hodin, poté vyperte a nechce uschnout na slunci.

Nedejte plísni šanci!

Abyste nemuseli řešit problémy s odstraňováním plísně, zkuste jí raději předejít. Stačí vědět, kde se plísni dobře daří a podle toho se chovat. Plíseň si libuje ve vlhkých prostorách. A to neplatí jen u plísně na oblečení. Pokud máte starší cihlový dům, možná s plísní také bojujete. Nejlepší ochranou před vznikem plísně je tak krátké a intenzivní větrání. Hlídejte si doma vhlkost, která by neměla přesáhnout 60 % a pravidelně kontrolujte oblečení v šatní skříni. Do té si můžete pořídit například pohlcovač vhkosti, který vám trochu pomůže.

Podělte se s přáteli o inspiraci

Kategorie článkuPodobné články

Dárky pro tchýni a tchána

Dárky pro tchýni a tchána

Přemýšlíte, jakým dárkem potěšíte tchána nebo tchýni? Dárky k Vánocům nebo narozeninám mohou dát zabrat. Zvlášť, když mají vše.
14.11.2018
Jak odstranit žmolky ze svetru?

Jak odstranit žmolky ze svetru?

Noční můra každého majitele svetru - žmolky. Jak je odstranit nebo jim rovnou předejít? A nejen ze svetru, objevit se můžou i jinde.
31.7.2018
Jak odstranit krev z oblečení

Jak odstranit krev z oblečení

Krev na oblečení na oblečení je zlý sen každého z nás. Občas se to však stane. Třeba u zubaře nebo jiným způsobem. Poradíme vám, jak ji efektivně odstranit a na co si dát pozor.
18.2.2018
Jak změřit pánské tričko

Jak změřit pánské tričko

Poradíme vám jak se správně změřit a srovnat míry s našimi produkty tak, aby vám triko sedlo jako ulité.
21.11.2017