Jestliže jste si potřísnili oblečení krví, nemusíte zoufat. Jde ji odstranit. V ideálním případě pusťte na ještě čerstvou skvrnu proud studené vody a chvíli ji proplachujte. Možná krev z textilu zmizí a pak postačí běžné vyprání. Pokud ne, použijte sůl podle postupu níže.  


Krev na oblečení není nic příjemného - ihned pod studenou vodu

A voda? Jedině studená!

Jestliže nemáte možnost skvrnu začít hned čistit, ponořte ji alespoň do studené vody, aby nemohla zaschnout.  


Teplou vodu ne! Ta způsobuje srážení krve, její usazování do hloubky a neodstranitelné skvrny.

Jak odstranit zaschlou krev

Občas však dojde k tomu, že skvrna na oděvu zaschne. Nemáte možnost ji hned vyčistit, nebo jste si jí možná nevšimli a vyprali košili či tričko klasicky v pračce, jak jste zvyklí, a objevili jste ji až potom. V obou případech namočte část oblečení s krví do studené vody. Nechte je tam klidně do druhého dne. (Mezitím můžete párkrát vyměnit vodu, případně místo propláchnout pod proudem studené vody.)  

Voda + sůl

Na mokrou propláchnutou skvrnu od krve nasypte kuchyňskou sůl. Nechte působit klidně několik hodin. Je-li skvrna velká a hluboká, v případě potřeby sůl vyměňte. Promněte látku se solí mezi prsty, aby se dostala co nejvíce do hloubky.  Nezabere-li studná voda, nasypte na skvrnu kuchyňskou sůl

Voda + mýdlo

Na dočištění oblečení následně použijte mýdlo. Nejlepší je klasické tuhé mýdlo na praní nebo žlučové. Naneste mýdlo na flek v bohaté vrstvě, mechanicky vydrhněte třením látky o sebe. Proplachujte studenou vodou a v případě potřeby několikrát opakujte.

TIP: Pokud jste se ušpinili krví a právě se nacházíte na místě bez přístupu k vodě, můžete malou skvrnu navlhčit alespoň slinami. Obsahují enzymy, které pomáhají trávit potravu a lámou proteiny v krvi, proto k jejímu následnému vyčištění velkým dílem přispějí.

Další rady, jak vyčistit krev

Pokud sůl i mýdlo selhaly, zkuste následující způsoby (ovšem dejte pozor na poškození textilního materiálu – vyzkoušejte chemikálie nejprve na malém kousku látky na nenápadném místě):

  • - Čpavek: Smíchejte jednu lžíci čpavku s půl hrnkem studené vody. Směs nalijte na flek. Až skvrna zmizí, látku propláchněte.
  • - Peroxid vodíku: Nalijte jej na krvavou skvrnu. (Pro použití na velmi jemné látky peroxid nařeďte vodou v poměru 1:1.) Nenechávejte kapalinu rozšířit se na širší okolí. Po ustálení napěnění polití opakujte, dokud flek nezmizí nebo výrazně nevybledne. Propláchněte studenou vodou a vyperte běžným způsobem.
  • - Zubní pasta: Natřete zubní pastu na skvrnu od krve. Nechte ji zaschnout a poté ji vypláchněte studenou vodou. Očistěte mýdlem a propláchněte.

Upozornění: Při čištění cizí krve používejte ochranné rukavice, abyste zabránili případnému přenosu nemocí.

Podělte se s přáteli o inspiraci

Kategorie článkuPodobné články

Dárky pro tchýni a tchána

Dárky pro tchýni a tchána

Přemýšlíte, jakým dárkem potěšíte tchána nebo tchýni? Dárky k Vánocům nebo narozeninám mohou dát zabrat. Zvlášť, když mají vše.
14.11.2018
Jak odstranit žmolky ze svetru?

Jak odstranit žmolky ze svetru?

Noční můra každého majitele svetru - žmolky. Jak je odstranit nebo jim rovnou předejít? A nejen ze svetru, objevit se můžou i jinde.
31.7.2018
Jak změřit pánské tričko

Jak změřit pánské tričko

Poradíme vám jak se správně změřit a srovnat míry s našimi produkty tak, aby vám triko sedlo jako ulité.
21.11.2017
Jak odstranit zápach z bot

Jak odstranit zápach z bot

Občas se to stane, je to nepříjemné a jak vy, tak okolí dělá, že nic. Máme pro vás několik zaručených rad jak se zbavit zápachu z bot, i když zrovna nejsou nové.
11.10.2017