Jestliže jste si potřísnili oblečení krví, nemusíte zoufat. Jde ji odstranit. V ideálním případě pusťte na ještě čerstvou skvrnu proud studené vody a chvíli ji proplachujte. Možná krev z textilu zmizí a pak postačí běžné vyprání. Pokud ne, použijte sůl podle postupu níže.  


Krev na oblečení není nic příjemného - ihned pod studenou vodu

A voda? Jedině studená!

Jestliže nemáte možnost skvrnu začít hned čistit, ponořte ji alespoň do studené vody, aby nemohla zaschnout.  


Teplou vodu ne! Ta způsobuje srážení krve, její usazování do hloubky a neodstranitelné skvrny.

Jak odstranit zaschlou krev

Občas však dojde k tomu, že skvrna na oděvu zaschne. Nemáte možnost ji hned vyčistit, nebo jste si jí možná nevšimli a vyprali košili či tričko klasicky v pračce, jak jste zvyklí, a objevili jste ji až potom. V obou případech namočte část oblečení s krví do studené vody. Nechte je tam klidně do druhého dne. (Mezitím můžete párkrát vyměnit vodu, případně místo propláchnout pod proudem studené vody.)  

Voda + sůl

Na mokrou propláchnutou skvrnu od krve nasypte kuchyňskou sůl. Nechte působit klidně několik hodin. Je-li skvrna velká a hluboká, v případě potřeby sůl vyměňte. Promněte látku se solí mezi prsty, aby se dostala co nejvíce do hloubky.  Nezabere-li studná voda, nasypte na skvrnu kuchyňskou sůl

Voda + mýdlo

Na dočištění oblečení následně použijte mýdlo. Nejlepší je klasické tuhé mýdlo na praní nebo žlučové. Naneste mýdlo na flek v bohaté vrstvě, mechanicky vydrhněte třením látky o sebe. Proplachujte studenou vodou a v případě potřeby několikrát opakujte.

TIP: Pokud jste se ušpinili krví a právě se nacházíte na místě bez přístupu k vodě, můžete malou skvrnu navlhčit alespoň slinami. Obsahují enzymy, které pomáhají trávit potravu a lámou proteiny v krvi, proto k jejímu následnému vyčištění velkým dílem přispějí.

Další rady, jak vyčistit krev

Pokud sůl i mýdlo selhaly, zkuste následující způsoby (ovšem dejte pozor na poškození textilního materiálu – vyzkoušejte chemikálie nejprve na malém kousku látky na nenápadném místě):

  • - Čpavek: Smíchejte jednu lžíci čpavku s půl hrnkem studené vody. Směs nalijte na flek. Až skvrna zmizí, látku propláchněte.
  • - Peroxid vodíku: Nalijte jej na krvavou skvrnu. (Pro použití na velmi jemné látky peroxid nařeďte vodou v poměru 1:1.) Nenechávejte kapalinu rozšířit se na širší okolí. Po ustálení napěnění polití opakujte, dokud flek nezmizí nebo výrazně nevybledne. Propláchněte studenou vodou a vyperte běžným způsobem.
  • - Zubní pasta: Natřete zubní pastu na skvrnu od krve. Nechte ji zaschnout a poté ji vypláchněte studenou vodou. Očistěte mýdlem a propláchněte.

Upozornění: Při čištění cizí krve používejte ochranné rukavice, abyste zabránili případnému přenosu nemocí.

Podělte se s přáteli o inspiraci

Kategorie článkuPodobné články

Dárky pro tchýni a tchána

Dárky pro tchýni a tchána

Přemýšlíte, jakým dárkem potěšíte tchána nebo tchýni? Dárky k Vánocům nebo narozeninám mohou dát zabrat. Zvlášť, když mají vše.
14.11.2018
Jak odstranit žmolky ze svetru?

Jak odstranit žmolky ze svetru?

Noční můra každého majitele svetru - žmolky. Jak je odstranit nebo jim rovnou předejít? A nejen ze svetru, objevit se můžou i jinde.
31.7.2018
Jak změřit pánské tričko

Jak změřit pánské tričko

Poradíme vám jak se správně změřit a srovnat míry s našimi produkty tak, aby vám triko sedlo jako ulité.
21.11.2017
Jak změřit velikost kabátu

Jak změřit velikost kabátu

Dnes vám poradíme jak správně změřit míry pro váš kabát aby, padl jako ulitý. Jak se říká dvakrát měř a jednou kupuj.
2.11.2017