Ušpinili jste si svou oblíbenou košili nebo tričko při malování nebo jste se otřeli o ještě neuschlou barvu na stěně? Oblečení nemusíte hned vyhazovat, nejdříve se zkuste barvy na látce zbavit pomocí našich tipů. Nejdříve se ale ujistěte, že na oděvu máte skutečně akrylovou barvu, kterou můžete sehnat také pod názvem latexová nebo akryl-latexová barva. Stačí se mrknout na etiketu na balení. Pokud tu nenajdete, zkuste si vzpomenout, jestli jste štětce z malování čistili vodou a ne ředidlem. V tom případě jste totiž nejspíše používali latexovou barvu. 

Řiďte se našimi tipy, jak odstranit barvu z oblečení a nemusíte svůj oblíbený kousek ze šatníku vyhazovat.

  1. Odstraňte přebytečnou barvu z látky
  2. Zkuste se zbavit veškeré přebytečné barvy, která ještě na oblečení nezaschla. Usnadní vám to pak celý proces čištění. Použijte k tomu například tupý nůž nebo dřevěnou špachtli. Tak odstraníte ještě nezaschlou barvu, ale co když už barva chvíli na oblečení je a stihla zaschnout? Zkuste jí co nejvíce odškrábat například nehtem nebo použijte lepicí pásku, kterou rychle strhnete. 

  3. Opláchněte skvrnu pod vodou
  4. Latexová barva je směsí vody a akrylu. Pokud tedy začnete na skrvnu pouštět vodu, je velká šance, že se její velké části zbavíte. Oblečení oplachujte z rubu, abyste neponičili případný potisk na lícní straně a celou strukturu lícu látky.

  5. Použijte čisticí přípravek
  6. Skvrna stále drží na svém místě? Zavolejte si na pomoc chemii a čisticí prostředky. Postačit vám může i mýdlová emulze, kterou si nemusíte kupovat, ale zvládnete si ji vyrobit i doma. Stačí vám k tomu tekuté mýdlo na ruce a prací prostředek. Obě složky smíchejte v poměru 1:1 a aplikujte na skvrnu. Houbičkou drhněte asi minutu a pak opláchněte. Opakujte tak dlouho, dokud se skvrny zcela nezbavíte.

    Skvrna je už skoro pryč? Výborně! Teď už jen stačí oblečení běžně vyprat v pračce a máte hotovo. A pokud se skvrny nemůžete stále zbavit, vyrazte do čistírny, tam si s ní jistě poradí. 

Podělte se s přáteli o inspiraci

Kategorie článkuPodobné články

Dárky pro tchýni a tchána

Dárky pro tchýni a tchána

Přemýšlíte, jakým dárkem potěšíte tchána nebo tchýni? Dárky k Vánocům nebo narozeninám mohou dát zabrat. Zvlášť, když mají vše.
14.11.2018
Nezapomínejte si zkontrolovat velikost

Nezapomínejte si zkontrolovat velikost

Nakupujte s rozmyslem a vyberte si velikost, která vám přesně sedne. Ušetříte taky čas i starosti s výměnou zboží.
7.11.2018
Tipy na vánoční dárky pro muže

Tipy na vánoční dárky pro muže

Vybrat chlapovi dárek není někdy žádný med. My ale máme pár tipů na vánoční dárky, které udělají radost.
30.10.2018
Jak vybrat zimní bundu do města?

Jak vybrat zimní bundu do města?

Nechcete při pobíhání po městě v zimě mrznout? Vyberte si správnou bundu. Přinášíme vám pár tipů, jak si dobře vybrat.
25.8.2018