Rozlili jste si skleničku červeného vína na svoji oblíbenou košili a nevíte, jak se skvrny od vína zbavit? Smutek nechte na později a snažte se červené skrvny zbavit co nejdříve. Většinou vám k tomu mohou stačit přípravky, které najdete v kuchyni. A to dokonce i v případě, že nejste žádný extra kuchař. Třeba takovou sůl má totiž každý. A pokud toho máte doma více, to je jedině dobře. Porozhlédněte se třeba po citronu nebo octu. Hlavně ale jednejte při odstraňování skrvny rychle!

Sůl, citron nebo minerálka - záchranáři z kuchyně

Jakmile vínem polejete, spěchejte pro sůl a v dostatečném množství ji nasypte na skrvnu. Sůl z mokré skvrny vytáhne nejen vlhkost, ale z velké části také červené barvivo. Stačí tedy nasypat a nechat působit asi 15 minut. Abyste si odstranění skvrny od červeného vína pojistili, využijte rovnou i minerálku. Na oblečení totiž může zůstat jemná mapa, právě minerálka by měla z textilu uvolnit barevné pigmenty. Nakonec použijte savou papírovou nebo jinou utěrku a přebytečnou vodu vysajte.

Kromě soli můžete použít také citron. Ten je totiž expert na odstraňování skrvn, třeba i těch kávových. V tomto případě (podobně jako ve všech) pokapte skvrnu citronovou šťávou a nechte chvíli působit.  Pak zbývá jen oblečení opláchnout a vyprat.

Seriál, červené víno a žehlení?

Také tak doma žehlíte? Pak se může velmi snadno stát, že si čisté prádlo polejete vínem. A když máte žehličku v ruce, rovnou ji můžete využít. Zkontrolujte si, aby nebyla příliš rozpálená, najděte dva savé papíry, kterými obložíte skvrnu a přežehlete. Savý papír do sebe vsaje červené víno a na oblečení zůstanou jen lehké mapky. Opakujte tak dlouho, dokud bude papír víno vysávat. Mapek se pak zbavíte vypráním v pračce s běžným pracím přípravkem.

Načněte si bílé

Jedním důvodem, proč otevřít bílé víno může být, že už vám zkrátka z červeného nic nezbylo. Tím praktičtějším důvodem v tomto případě je ale fakt, že bílé víno vyžene z oblečení to červené! Bílé víno s trochou soli jednoduše a co nejrychleji nalejte na skvrnu od červeného vína a nechte chvíli působit. Pak přiložte ubrousek a tekutinu vysajte.

Jak vyprat zaschlé červené víno? Pomůže mléko nebo ocet

Pořád nebyl čas, nebo jste si skvrny nevšimli? A najednou červené víno na oblečení zachslo? Nezoufejte, není vše ztraceno. Opět vyrazte do kuchyně - mléko nebo ocet doma snad najdete. Do horkého mléka vložte oblečení a čekejte, až začne barevná skvrna z oblečení pouštět. V mléce můžete textil jemně máchat a proprat a poté klasicky vyprat v pračce. 

Poslední mléko jste použili do kávy? Nevadí, sáhněte po octu a postupujte podobně jako s mlékem. Látku ponořte do octového nálevu (2 lžíce octa + 3 litry vody) a nechte tak asi půl hodiny. Pokud se skvrna textilu hodně drží, můžete si pomoci jemným mýdlem a v rukách vyprat. A pak už klasicky do pračky.Podělte se s přáteli o inspiraci

Kategorie článkuPodobné články

Dárky pro tchýni a tchána

Dárky pro tchýni a tchána

Přemýšlíte, jakým dárkem potěšíte tchána nebo tchýni? Dárky k Vánocům nebo narozeninám mohou dát zabrat. Zvlášť, když mají vše.
14.11.2018
Jak odstranit žmolky ze svetru?

Jak odstranit žmolky ze svetru?

Noční můra každého majitele svetru - žmolky. Jak je odstranit nebo jim rovnou předejít? A nejen ze svetru, objevit se můžou i jinde.
31.7.2018
Jak odstranit krev z oblečení

Jak odstranit krev z oblečení

Krev na oblečení na oblečení je zlý sen každého z nás. Občas se to však stane. Třeba u zubaře nebo jiným způsobem. Poradíme vám, jak ji efektivně odstranit a na co si dát pozor.
18.2.2018
Jak změřit pánské tričko

Jak změřit pánské tričko

Poradíme vám jak se správně změřit a srovnat míry s našimi produkty tak, aby vám triko sedlo jako ulité.
21.11.2017