Rozlili jste si skleničku červeného vína na svoji oblíbenou košili a nevíte, jak se skvrny od vína zbavit? Smutek nechte na později a snažte se červené skrvny zbavit co nejdříve. Většinou vám k tomu mohou stačit přípravky, které najdete v kuchyni. A to dokonce i v případě, že nejste žádný extra kuchař. Třeba takovou sůl má totiž každý. A pokud toho máte doma více, to je jedině dobře. Porozhlédněte se třeba po citronu nebo octu. Hlavně ale jednejte při odstraňování skrvny rychle!

Sůl, citron nebo minerálka - záchranáři z kuchyně

Jakmile vínem polejete, spěchejte pro sůl a v dostatečném množství ji nasypte na skrvnu. Sůl z mokré skvrny vytáhne nejen vlhkost, ale z velké části také červené barvivo. Stačí tedy nasypat a nechat působit asi 15 minut. Abyste si odstranění skvrny od červeného vína pojistili, využijte rovnou i minerálku. Na oblečení totiž může zůstat jemná mapa, právě minerálka by měla z textilu uvolnit barevné pigmenty. Nakonec použijte savou papírovou nebo jinou utěrku a přebytečnou vodu vysajte.

Kromě soli můžete použít také citron. Ten je totiž expert na odstraňování skrvn, třeba i těch kávových. V tomto případě (podobně jako ve všech) pokapte skvrnu citronovou šťávou a nechte chvíli působit.  Pak zbývá jen oblečení opláchnout a vyprat.

Seriál, červené víno a žehlení?

Také tak doma žehlíte? Pak se může velmi snadno stát, že si čisté prádlo polejete vínem. A když máte žehličku v ruce, rovnou ji můžete využít. Zkontrolujte si, aby nebyla příliš rozpálená, najděte dva savé papíry, kterými obložíte skvrnu a přežehlete. Savý papír do sebe vsaje červené víno a na oblečení zůstanou jen lehké mapky. Opakujte tak dlouho, dokud bude papír víno vysávat. Mapek se pak zbavíte vypráním v pračce s běžným pracím přípravkem.

Načněte si bílé

Jedním důvodem, proč otevřít bílé víno může být, že už vám zkrátka z červeného nic nezbylo. Tím praktičtějším důvodem v tomto případě je ale fakt, že bílé víno vyžene z oblečení to červené! Bílé víno s trochou soli jednoduše a co nejrychleji nalejte na skvrnu od červeného vína a nechte chvíli působit. Pak přiložte ubrousek a tekutinu vysajte.

Jak vyprat zaschlé červené víno? Pomůže mléko nebo ocet

Pořád nebyl čas, nebo jste si skvrny nevšimli? A najednou červené víno na oblečení zachslo? Nezoufejte, není vše ztraceno. Opět vyrazte do kuchyně - mléko nebo ocet doma snad najdete. Do horkého mléka vložte oblečení a čekejte, až začne barevná skvrna z oblečení pouštět. V mléce můžete textil jemně máchat a proprat a poté klasicky vyprat v pračce. 

Poslední mléko jste použili do kávy? Nevadí, sáhněte po octu a postupujte podobně jako s mlékem. Látku ponořte do octového nálevu (2 lžíce octa + 3 litry vody) a nechte tak asi půl hodiny. Pokud se skvrna textilu hodně drží, můžete si pomoci jemným mýdlem a v rukách vyprat. A pak už klasicky do pračky.Podělte se s přáteli o inspiraci

Kategorie článkuPodobné články

Dárky pro tchýni a tchána

Dárky pro tchýni a tchána

Přemýšlíte, jakým dárkem potěšíte tchána nebo tchýni? Dárky k Vánocům nebo narozeninám mohou dát zabrat. Zvlášť, když mají vše.
14.11.2018
Nezapomínejte si zkontrolovat velikost

Nezapomínejte si zkontrolovat velikost

Nakupujte s rozmyslem a vyberte si velikost, která vám přesně sedne. Ušetříte taky čas i starosti s výměnou zboží.
7.11.2018
Tipy na vánoční dárky pro muže

Tipy na vánoční dárky pro muže

Vybrat chlapovi dárek není někdy žádný med. My ale máme pár tipů na vánoční dárky, které udělají radost.
30.10.2018
Jak vybrat zimní bundu do města?

Jak vybrat zimní bundu do města?

Nechcete při pobíhání po městě v zimě mrznout? Vyberte si správnou bundu. Přinášíme vám pár tipů, jak si dobře vybrat.
25.8.2018