Letos pomlázku nekupujte a raději ušetřete peníze. Třeba na zelené pivko. Uplést velikonoční pomlázku totiž není žádná věda a zvládne to každý. Stačí si sehnat čerstvé proutí a za chvíli máte pomlázku z osmi proutků jako od profíka.

Správné proutky na pomlázku jsou základ

Nejlepší pomlázku upletete z rovných vrbových proutků, které nejčastěji najdete v okolí potoků nebo rybníků. Je důležité, aby to byly ty nejmladší a tím pádem i nejohebnější proutky. Jak to poznat? Třeba podle barvy a směru růstu, mladé vrbové proutí roste přímo k nebi. Na pomlázku z osmi proutků budete paradoxně potřebovat proutků alespoň 9. Chybička se ale může vždycky vloudit, a tak pro případ neúspěchu si jich pořiďte alespoň dvojnásobek.

Proutky musí být pružné, abyste s nimi mohli uplést krásně tvarovanou pomlázku. A tak i to nejčerstvější proutí namočte doma na pár hodin do vody. Pruty změknou a bude se vám s nimi pracovat mnohem snadněji.

Jak uplést velikonoční pomlázku z osmi proutků?

Návodů, jak na pletení pomlázky nebo žíly můžete najít hned několik. A rozdíl může nastat hned na začátku pletení. Můžete začínat od rukojeti nebo od špičky. Pletení od špičky vám umožní vytvořit tak dlouhou pomlázku, jakou chcete. Vždy totiž můžete s pletením skončit, špička pomlázky bude ale přirozená. Začneme tedy od špičky. Vezměte 8 prutů a jejich konce svažte například provázkem k sobě a rozdělte pruty na polovinu.

Osm proutků k sobě svažte a rozdělte na poloviny.
Proutek umístěte mezi dva z druhé poloviny.

Vezměte vnější prut z pravé strany a propleťte ho mezi dva pruty z levé poloviny svazku. Proutkem dva levé obkružte a vraťte jej zpět na pravou stranu, tentokrát do vnitřní části.

Provlékněte a vraťte zpět na původní stranu.
Takto vypadá struktura pomlázky.

Pokračujte tak dlouho, dokud nemáte požadovanou délku pomlázky, nebo dokud vám proutky stačí. Jakmile se rozhodnete, že je pomlázka tak akorát, přichází na řadu devátý proutek. Jeho tenčí konec provlékněte do úpletu pomlázky a začněte obmotávat kolem osmi proutků, se kterými jste do teď pletli. Pokračujte, dokud není rukojeť adekvátně velká ke zbytku pomlázky. Pokud vám délka proutku nestačí, můžete rukojeť udělat ze dvou proutků.

Provlékněte proutek otvorem v pletené struktuře pomlázky.
Omotejte proutky a vytvořte rukojeť.


Konec devátého proutků poté vložte zhruba mezi polovinu a pořádně utáhněte. Takto ukončíte pletení celé pomlázky. Nemusíte se bát, vrba je ohebná a když pořádně utáhnete konec, vydrží. Nakonec jen zastřihněte přesahující proutky a můžete vyrazit mrskat!

Rukojeť ukončete.
A máte hotovo!Každá pomlázka si zaslouží ozdoby

Pomlázku jste sice upletli, něco jí ale ještě chybí? Ano, přece stužky! Možná nějaké dostanete při koledování, možná některé ještě doma před odchodem. Věděli jste, že každá stužka může mít skrytý význam? Tak dávejte pozor!

Co znamenají barvy stuh na pomlázce?

Červená – láska a náklonost.

Zelená – sympatie a oblíbenost.

Modrá nebo fialová – naděje.

Žlutá – odmítnutí.

 

Podělte se s přáteli o inspiraci

Kategorie článkuPodobné články

Dárky pro tchýni a tchána

Dárky pro tchýni a tchána

Přemýšlíte, jakým dárkem potěšíte tchána nebo tchýni? Dárky k Vánocům nebo narozeninám mohou dát zabrat. Zvlášť, když mají vše.
14.11.2018
Jak odstranit žmolky ze svetru?

Jak odstranit žmolky ze svetru?

Noční můra každého majitele svetru - žmolky. Jak je odstranit nebo jim rovnou předejít? A nejen ze svetru, objevit se můžou i jinde.
31.7.2018
Jak odstranit krev z oblečení

Jak odstranit krev z oblečení

Krev na oblečení na oblečení je zlý sen každého z nás. Občas se to však stane. Třeba u zubaře nebo jiným způsobem. Poradíme vám, jak ji efektivně odstranit a na co si dát pozor.
18.2.2018
Jak změřit pánské tričko

Jak změřit pánské tričko

Poradíme vám jak se správně změřit a srovnat míry s našimi produkty tak, aby vám triko sedlo jako ulité.
21.11.2017