Sleva na všechny skladové produkty 50 % Výprodej Pánové   Dámy

Zatímco v minulosti byla většina oblečení vyráběna z jediného druhu odolného materiálu (nejčastěji lnu) a údržba tudíž nepředstavovala žádný složitý oříšek, dnes se musíme před praním vždy nejprve přesvědčit, jakou péči konkrétní druh textilu vyžaduje. Ve skříni nám totiž leží kromě tradiční bavlny i oblečení z umělých materiálů (polyesterové, nylonové, elastinové)… Nesprávnou volbou pracího programu přitom můžeme některé materiály dokonce úplně zničit. Proto je třeba si osvojit základní pravidla a nezapomenout se řídit symboly na cedulkách. Obecně platí, že vůbec první praní provádíme raději ručně. Vždy perte oblečení podobných barev a používejte raději nižší teplotu. Také se obecně doporučuje prát poruby. Totéž platí i pro následní žehlení. A co platí u konkrétních materiálů?

Bavlna

Bavlna v současné době představuje nejběžnější materiál používaný pro výrobu oděvů. Má celou řadu výhod – především díky své mimořádné odolnosti snese i vyšší teploty, a to bez poškození až do 95°C. Při praní se tak nemusíme bát, že by se srazila. Co naopak hrozí, je postupná ztráta barvy (vyblednutí). Obecně se tedy doporučuje bavlnu jiné než bílé barvy prát při teplotě nanejvýš 65° C a nesušit ji na přímém slunci. Bavlnu můžete bez obav žehlit i na standardní či vyšší teplotu, u oděvů s potiskem nezapomeňte žehlit poruby.

Polyester (PE), polyamid (PA) a pozakryl (PC)

Jedno z nejoblíbenějších umělých vláken dnes nechybí v šatníku snad nikoho z nás. Trička z umělých materiálů mají tu výhodu, že se takřka nemačkají a není tedy nutné je žehlit, navíc jsou rychleschnoucí. Někomu však může vadit, že se lepí na kůži a špatně odvádějí vlhkost. V současnosti se hojně používají směsi bavlny a některého z umělých vláken (například polyester nebo polyamid), které tyto potíže částečně eliminují. Při praní polyesterových oděvů nepoužívejte teplotu více než 60°C. Pokud použijete aviváž, vyvarujete se nepříjemnému elektrickému nabíjení materiálu.

Elastan, nylon, viskóza

Jedná se o další syntetické materiály používané obvykle ve směsi s jinými. Jsou využívány pro svou mimořádnou pružnost, najdeme je tedy například ve sportovním oblečení nebo v plavkovině. Na cedulkách u oděvů se někdy místo pojmu „elastan“ můžeme setkat s jeho obchodními názvy – nejznámější je vlákno Lycra. Elastan, nylon i viskóza jsou sice velmi odolné materiály, nemačkají se a udržují si barvu, špatně však snáší vysoké teploty a jsou silně hořlavé. Doporučuje se tedy prát pouze ve studené vodě (nejlépe ručně), žehlení není nutné vůbec díky přirozené pružnosti. U viskózy pozor, často se sráží.

Vlna

Vlněné oblečení sice není zcela standardní součástí dnešní garderoby, přesto se příležitostně můžeme setkat s vlněnými svetry, šálami nebo dekami. Vyplatí se proto mít na paměti, že vlna je jakožto přírodní materiál mimořádně odolná, nicméně je třeba je prát pouze při nízkých teplotách, případně napařovat přes vlhkou látku. Pokud máte doma vlněnou deku, čas od času ji nechte provětrat při deštivém počasí, aby nasála vlhkost a posílila tak vlákno.

Len

Dříve, než ho vytlačila bavlna, býval len nejběžnějším materiálem pro šití oděvů. Dnes se pomalu opět vrací do módy a není žádnou výjimkou, když obchodníci nabízejí například lněné košile nebo třeba kalhoty. Len je velmi odolný, dobře snáší vysoké teploty, udržuje si stálost a pevnost. Nevýhodou je vysoká mačkavost, jde tedy poměrně obtížně žehlit. Lněné oblečení perte při teplotách do 60°C, menší jemnější kousky raději pouze při 40°. Nedoporučuje se používat chemické zesvětlovače.

Kůže

Pravá kůže je luxusní materiál, který si zaslouží zvláštní péči. Na trhu jsou k dostání speciální chemické přípravky určení k ošetřování kožených výrobků (například pásků, bot nebo peněženek), vždy je však třeba se přesvědčit nejprve na malém skrytém kousku kůže, zda materiálu neublíží. Přípravek nechte nějakou dobu působit a zaschnout, a teprve neobjeví-li se na kůži viditelné změny, lze jej bezpečně aplikovat i na zbytek plochy. Při péči o kůži se nedoporučují používat agresivní odlakovače nebo rozpouštědla, kožené oblečení pereme nejlépe ručně. Žehlíme pouze na nízký stupeň, naruby a nejlépe přes jinou tenkou vrstvu (například bavlněný kapesník). Obecně však platí, že kůži není třeba žehlit vůbec, snadno totiž drží tvar. Kvůli nebezpečí vzniku plísně je před uložením do skříně vždy třeba se přesvědčit, že je materiál zcela suchý.

Podělte se s přáteli o inspiraci

Kategorie článku



Podobné články z kategorií

Jaké jsou nejlepší dámské vesty?

Jaké jsou nejlepší dámské vesty?

Podzimní a jarní období je obdobím, které vyžaduje, abychom přizpůsobili svůj šatník...
14.4.2024
Jaké doplňky zvolit k černým šatům?

Jaké doplňky zvolit k černým šatům?

Černé šaty jsou ikonou stylu a nadčasovým symbolem elegance, který...
8.4.2024
Béžové boty - styling, který zaujme

Béžové boty - styling, který zaujme

Béžové boty jsou kvintesencí elegance a univerzálního designu. Tento mimořádně...
31.3.2024
Módní styling s širokými kalhotami - tajemství elegance a ležérnosti

Módní styling s širokými kalhotami - tajemství elegance a ležérnosti

Široké kalhoty, kdysi symboly ležérní módy 70. a 90. let, se vrátily na přehlídková mola a do ulic, aby znovu...
22.3.2024
Červené šaty na svatbu - Je to vhodné?

Červené šaty na svatbu - Je to vhodné?

Velký okamžik se blíží, srdce tluče rychleji a všichni se těší na tento výjimečný den! Než se však...
18.3.2024
Smart casual pro muže

Smart casual pro muže

Když se elegance spojí s ležérností, vznikne něco výjimečného: styl smart casual...
10.3.2024