Zatímco v minulosti byla většina oblečení vyráběna z jediného druhu odolného materiálu (nejčastěji lnu) a údržba tudíž nepředstavovala žádný složitý oříšek, dnes se musíme před praním vždy nejprve přesvědčit, jakou péči konkrétní druh textilu vyžaduje. Ve skříni nám totiž leží kromě tradiční bavlny i oblečení z umělých materiálů (polyesterové, nylonové, elastinové)… Nesprávnou volbou pracího programu přitom můžeme některé materiály dokonce úplně zničit. Proto je třeba si osvojit základní pravidla a nezapomenout se řídit symboly na cedulkách. Obecně platí, že vůbec první praní provádíme raději ručně. Vždy perte oblečení podobných barev a používejte raději nižší teplotu. Také se obecně doporučuje prát poruby. Totéž platí i pro následní žehlení. A co platí u konkrétních materiálů?

Bavlna

Bavlna v současné době představuje nejběžnější materiál používaný pro výrobu oděvů. Má celou řadu výhod – především díky své mimořádné odolnosti snese i vyšší teploty, a to bez poškození až do 95°C. Při praní se tak nemusíme bát, že by se srazila. Co naopak hrozí, je postupná ztráta barvy (vyblednutí). Obecně se tedy doporučuje bavlnu jiné než bílé barvy prát při teplotě nanejvýš 65° C a nesušit ji na přímém slunci. Bavlnu můžete bez obav žehlit i na standardní či vyšší teplotu, u oděvů s potiskem nezapomeňte žehlit poruby.

Polyester (PE), polyamid (PA) a pozakryl (PC)

Jedno z nejoblíbenějších umělých vláken dnes nechybí v šatníku snad nikoho z nás. Trička z umělých materiálů mají tu výhodu, že se takřka nemačkají a není tedy nutné je žehlit, navíc jsou rychleschnoucí. Někomu však může vadit, že se lepí na kůži a špatně odvádějí vlhkost. V současnosti se hojně používají směsi bavlny a některého z umělých vláken (například polyester nebo polyamid), které tyto potíže částečně eliminují. Při praní polyesterových oděvů nepoužívejte teplotu více než 60°C. Pokud použijete aviváž, vyvarujete se nepříjemnému elektrickému nabíjení materiálu.

Elastan, nylon, viskóza

Jedná se o další syntetické materiály používané obvykle ve směsi s jinými. Jsou využívány pro svou mimořádnou pružnost, najdeme je tedy například ve sportovním oblečení nebo v plavkovině. Na cedulkách u oděvů se někdy místo pojmu „elastan“ můžeme setkat s jeho obchodními názvy – nejznámější je vlákno Lycra. Elastan, nylon i viskóza jsou sice velmi odolné materiály, nemačkají se a udržují si barvu, špatně však snáší vysoké teploty a jsou silně hořlavé. Doporučuje se tedy prát pouze ve studené vodě (nejlépe ručně), žehlení není nutné vůbec díky přirozené pružnosti. U viskózy pozor, často se sráží.

Vlna

Vlněné oblečení sice není zcela standardní součástí dnešní garderoby, přesto se příležitostně můžeme setkat s vlněnými svetry, šálami nebo dekami. Vyplatí se proto mít na paměti, že vlna je jakožto přírodní materiál mimořádně odolná, nicméně je třeba je prát pouze při nízkých teplotách, případně napařovat přes vlhkou látku. Pokud máte doma vlněnou deku, čas od času ji nechte provětrat při deštivém počasí, aby nasála vlhkost a posílila tak vlákno.

Len

Dříve, než ho vytlačila bavlna, býval len nejběžnějším materiálem pro šití oděvů. Dnes se pomalu opět vrací do módy a není žádnou výjimkou, když obchodníci nabízejí například lněné košile nebo třeba kalhoty. Len je velmi odolný, dobře snáší vysoké teploty, udržuje si stálost a pevnost. Nevýhodou je vysoká mačkavost, jde tedy poměrně obtížně žehlit. Lněné oblečení perte při teplotách do 60°C, menší jemnější kousky raději pouze při 40°. Nedoporučuje se používat chemické zesvětlovače.

Kůže

Pravá kůže je luxusní materiál, který si zaslouží zvláštní péči. Na trhu jsou k dostání speciální chemické přípravky určení k ošetřování kožených výrobků (například pásků, bot nebo peněženek), vždy je však třeba se přesvědčit nejprve na malém skrytém kousku kůže, zda materiálu neublíží. Přípravek nechte nějakou dobu působit a zaschnout, a teprve neobjeví-li se na kůži viditelné změny, lze jej bezpečně aplikovat i na zbytek plochy. Při péči o kůži se nedoporučují používat agresivní odlakovače nebo rozpouštědla, kožené oblečení pereme nejlépe ručně. Žehlíme pouze na nízký stupeň, naruby a nejlépe přes jinou tenkou vrstvu (například bavlněný kapesník). Obecně však platí, že kůži není třeba žehlit vůbec, snadno totiž drží tvar. Kvůli nebezpečí vzniku plísně je před uložením do skříně vždy třeba se přesvědčit, že je materiál zcela suchý.

Podělte se s přáteli o inspiraci

Kategorie článkuPodobné články

Dárky pro tchýni a tchána

Dárky pro tchýni a tchána

Přemýšlíte, jakým dárkem potěšíte tchána nebo tchýni? Dárky k Vánocům nebo narozeninám mohou dát zabrat. Zvlášť, když mají vše.
14.11.2018
Jak odstranit žmolky ze svetru?

Jak odstranit žmolky ze svetru?

Noční můra každého majitele svetru - žmolky. Jak je odstranit nebo jim rovnou předejít? A nejen ze svetru, objevit se můžou i jinde.
31.7.2018
Jak odstranit krev z oblečení

Jak odstranit krev z oblečení

Krev na oblečení na oblečení je zlý sen každého z nás. Občas se to však stane. Třeba u zubaře nebo jiným způsobem. Poradíme vám, jak ji efektivně odstranit a na co si dát pozor.
18.2.2018
Jak změřit pánské tričko

Jak změřit pánské tričko

Poradíme vám jak se správně změřit a srovnat míry s našimi produkty tak, aby vám triko sedlo jako ulité.
21.11.2017