Pánský oblek jako základ prvorepublikového šatníku

Kvalita materiálu a preciznost ušití. To byly hlavní kritéria každého prvorepublikového pánského obleku. Ten se skládal z kalhot a saka ze stejného materiálu a každý muž z vyšší vrstvy jich měl ve svém šatníku hned několik. Oblek nosili muži totiž téměř při všech příležitostech. Museli ale dodržovat společenské normy, které byly, co se týče obleků do společnosti a do práce, poměrně přísné. Volnější ruku pak měli pánové při výběru obleků a oblečení pro volný čas nebo sport. Muži z nižších vrstev takové štěstí, aby měli více obleků, nepoznali. Saka a kalhot si ale o to více cenili, často se obleky dědily z otce na syna a byly tak součástí rodinného dědictví. Zvláště pokud se jednalo o kousek ušitý přímo na míru.

Před sto lety se ale pánové nemohli podívat na sociální sítě nebo do bulváru na internetu, aby věděli, co se nosí. Ti, kteří si šaty vybírali sami, tak museli číst módní časopisy, které popisovaly společenské konvence týkající se oblečení. Čtenáři se dozvěděli, jak pánské oblečení první republiky vhodně zkombinovat a kam v něm vyrazit. Mezi nejčastější barvy obleků schválené i společenskými časopisy patřila modrá, béžová, černá nebo hnědá. A velmi často jste se mohli setkat s proužkovaným vzorem.

Sako a kalhoty ale samy o sobě nestačí. Pánové si pod padnoucí sako (nejčastěji jednořadé) oblékali kromě košile také vestu. Během dne si mohl dovolit i barevnou košili do obleku. Večer ale nikoliv! Večerní společenská akce vyžadovala formální černý oblek a bílou košili. Není ale oblek jako oblek, obzvlášť ten společenský.

  • Frak – nejvíce slavnostní a nejformálnější oblek. Ačkoliv má knoflíky, jeho sako se nezapíná, a tak je vidět vestička i košile.
  • Žaket – formální denní oblek.
  • Smoking – formální večerní černý nebo tmavě modrý oblek.
  • Čamara – zvláštní typ obleku, který představoval československý slavnostní úbor.

Pánská obuv k tanci i práci

Nejčastěji si muži obouvali šněrovací nebo kotníčkové boty. Do společnosti pak mohli pánové obout boty s prodlouženou ostrou špičkou, které se začaly vyrábět asi v roce 1923. Na trhu si muži mohli pořídit i další typy bot - plátěnky na práci nebo sport, gumáky, galoše nebo koupací obuv.

Doplňky a detaily - bez nich by to nešlo

Celkový dojem z každého outfitu umocní doplňky. Podtrhnout celý vzhled a vyznění vašeho oblečení. A módní návrháři a krejčí to ví už opravdu dlouhou dobu. V pánském prvorepublikovém šatníku tak nemohly chybět kravaty, vesty, klobouky jako jedny z nejdůležitějších doplňků první republiky, kožené rukavice, hodinky nebo aktovky.

Hladce oholená tvář se dnes může zdát jako nedůležitý detail. Před sto lety ale nebyl. Muži tehdy chtěli následovat trend hladce oholené tváře, a tak navštěvovali holiče velmi často. A nejen ti, kteří si mohli dovolit nejluxusnější holičství v Praze a pěknou řadu obleků ve skříni. Na hladce oholenou tvář a upravený vzhled si potrpěli i například dělníci. Přípustný byl pak ještě knírek, o který se ale jeho nositel musel také starat. Stejně tak vlasy si muži nechávali ostříhat častěji než dnes.

Střípky prvorepublikové módy v dnešním světě

→ Jednořadé a dvouřadé sako znali už prvorepublikoví gentlemani.

→ Oblek stále patří k tomu nejformálnějšímu oblečení, ve kterém můžete do společnosti vyrazit.

→ Barvy obleků jsou stále střídmé a favority jsou černá a tmavě modrá. Na léto béžová.

→ Většina mužů o sebe stále důsledně pečuje. V porovnání s prvorepublikovými elegány možná ale o trochu méně.

→ Uhlazené a nagelované vlasy nosí někteří muži i dnes.

Podělte se s přáteli o inspiraci

Kategorie článkuPodobné články

Jak se liší blejzr od saka?

Jak se liší blejzr od saka?

Znáte rozdíl mezi blejzrem a klasickým sakem? Jedná se sice jen o drobnosti, i tak se ale tento rozdíl vyplatí znát.
20.10.2018
Jak na zapínání saka - etiketa

Jak na zapínání saka - etiketa

Nedopusťte faux-paus ve společnosti. Připravili jsme pro vás krátký návod na správnou etiketu při nošení a zapínání saka.
6.1.2017
Odkud pochází džíny - kalhoty, které má doma každý?

Odkud pochází džíny - kalhoty, které má doma každý?

Džíny, rifle, jeansy nebo texasky. Kdy, jak a proč vlastně vznikly? A kdo má na svědomí kalhoty, které má doma každý?
18.8.2018
Co o vás prozradí barva oblečení? I.

Co o vás prozradí barva oblečení? I.

Máte oblíbenou barvu, kterou rádi nosíte? Ta o vás dokáže prozradit na první pohled více, než byste si mohli myslet.
20.1.2019