Pánský oblek jako základ prvorepublikového šatníku

Kvalita materiálu a preciznost ušití. To byly hlavní kritéria každého prvorepublikového pánského obleku. Ten se skládal z kalhot a saka ze stejného materiálu a každý muž z vyšší vrstvy jich měl ve svém šatníku hned několik. Oblek nosili muži totiž téměř při všech příležitostech. Museli ale dodržovat společenské normy, které byly, co se týče obleků do společnosti a do práce, poměrně přísné. Volnější ruku pak měli pánové při výběru obleků a oblečení pro volný čas nebo sport. Muži z nižších vrstev takové štěstí, aby měli více obleků, nepoznali. Saka a kalhot si ale o to více cenili, často se obleky dědily z otce na syna a byly tak součástí rodinného dědictví. Zvláště pokud se jednalo o kousek ušitý přímo na míru.

Před sto lety se ale pánové nemohli podívat na sociální sítě nebo do bulváru na internetu, aby věděli, co se nosí. Ti, kteří si šaty vybírali sami, tak museli číst módní časopisy, které popisovaly společenské konvence týkající se oblečení. Čtenáři se dozvěděli, jak pánské oblečení první republiky vhodně zkombinovat a kam v něm vyrazit. Mezi nejčastější barvy obleků schválené i společenskými časopisy patřila modrá, béžová, černá nebo hnědá. A velmi často jste se mohli setkat s proužkovaným vzorem.

Sako a kalhoty ale samy o sobě nestačí. Pánové si pod padnoucí sako (nejčastěji jednořadé) oblékali kromě košile také vestu. Během dne si mohl dovolit i barevnou košili do obleku. Večer ale nikoliv! Večerní společenská akce vyžadovala formální černý oblek a bílou košili. Není ale oblek jako oblek, obzvlášť ten společenský.

  • Frak – nejvíce slavnostní a nejformálnější oblek. Ačkoliv má knoflíky, jeho sako se nezapíná, a tak je vidět vestička i košile.
  • Žaket – formální denní oblek.
  • Smoking – formální večerní černý nebo tmavě modrý oblek.
  • Čamara – zvláštní typ obleku, který představoval československý slavnostní úbor.

Pánská obuv k tanci i práci

Nejčastěji si muži obouvali šněrovací nebo kotníčkové boty. Do společnosti pak mohli pánové obout boty s prodlouženou ostrou špičkou, které se začaly vyrábět asi v roce 1923. Na trhu si muži mohli pořídit i další typy bot - plátěnky na práci nebo sport, gumáky, galoše nebo koupací obuv.

Doplňky a detaily - bez nich by to nešlo

Celkový dojem z každého outfitu umocní doplňky. Podtrhnout celý vzhled a vyznění vašeho oblečení. A módní návrháři a krejčí to ví už opravdu dlouhou dobu. V pánském prvorepublikovém šatníku tak nemohly chybět kravaty, vesty, klobouky jako jedny z nejdůležitějších doplňků první republiky, kožené rukavice, hodinky nebo aktovky.

Hladce oholená tvář se dnes může zdát jako nedůležitý detail. Před sto lety ale nebyl. Muži tehdy chtěli následovat trend hladce oholené tváře, a tak navštěvovali holiče velmi často. A nejen ti, kteří si mohli dovolit nejluxusnější holičství v Praze a pěknou řadu obleků ve skříni. Na hladce oholenou tvář a upravený vzhled si potrpěli i například dělníci. Přípustný byl pak ještě knírek, o který se ale jeho nositel musel také starat. Stejně tak vlasy si muži nechávali ostříhat častěji než dnes.

Střípky prvorepublikové módy v dnešním světě

→ Jednořadé a dvouřadé sako znali už prvorepublikoví gentlemani.

→ Oblek stále patří k tomu nejformálnějšímu oblečení, ve kterém můžete do společnosti vyrazit.

→ Barvy obleků jsou stále střídmé a favority jsou černá a tmavě modrá. Na léto béžová.

→ Většina mužů o sebe stále důsledně pečuje. V porovnání s prvorepublikovými elegány možná ale o trochu méně.

→ Uhlazené a nagelované vlasy nosí někteří muži i dnes.

Podělte se s přáteli o inspiraci

Kategorie článkuPodobné články

Co válka módě dala

Co válka módě dala

Věřili byste, že za kabáty, chino kalhoty nebo bombery vděčíme válečným konfliktům? Občas i válka přinese něco dobrého.
27.3.2019
Jarní trendy 2020 aneb Co se bude nosit?

Jarní trendy 2020 aneb Co se bude nosit?

Jaro je už za rohem. Připravte svůj šatník na jarní trendy 2019 a vyrazte z domu jako stylový chlap. Co se bude letos nosit?
20.2.2019
Střihy pánských košil aneb Která komu sluší?

Střihy pánských košil aneb Která komu sluší?

Máte před sebou důležitou akci, na kterou potřebujete perfektně padnoucí košili? Víme, jaká vám sedne.
7.12.2018
Kardigan versus svetr - jaký je rozdíl?

Kardigan versus svetr - jaký je rozdíl?

Znáte rozdíl mezi kardiganem a klasickým svetrem? Co si obléknout k pánskému kardiganu a co k svetru?
3.10.2018