Kdo by neznal džíny. Nebo spíše kdo by džíny neměl doma? Původně modré kalhoty ze silné bavlněné látky - džínoviny. Jak vůbec vznikly a proč se džínům říká rifle?

Džíny jako pracovní oděv

Dnes můžete nosit džíny téměř ke všemu a na řadu událostí. V době jejich vzniku to tak ale zdaleka nebylo. Původně patřily pánské džíny k typickému oděvu zlatokopů. Vynalez je totiž německý textilní podnikatel Levi Strauss v Americe právě v době zlaté horečky v 19. století. Džíny se rychle staly oblíbeným kouskem oblečení nadšenců do zbohatnutí díky rýžování zlata i ostatních manuálně pracujících. Netrvalo ale dlouho a už v 50. letech 20. století byl z džínů módní hit. Oblíbila si je mládež i dospělí. Zkrátka dokázaly zaujmout všechny generace.

Hrubá látka, která byla pro jeansy typická, vznikla zřejmě náhodou. Existují domněnky, že džínovinu vyrobil v polovině devatenáctého století Gustav Marburg v Bruntálu, protože porušil běžný postup výroby. A vznikla tato hrubá džínovinová látka. Nevěděl ale, jak ji zužitkovat. Odjel s ní tedy na světovou výstavu ve Vídni a tam ji prodal americkému obchodníkovi. Tak se látka dostala do Ameriky a pak také ke Staussovi.Proč džíny? A proč rifle?


Odkud se vůbec vzaly názvy džíny, jeansy, rifle nebo dokonce texasky? Slova, která spolu na první pohled vlastně ani nesouvisí. A vlastně ani na ten druhý. Džíny měly být prapůvodně šity z tkaniny vyráběné v italském města Janov-Gênes [džíns], a tak se v Americe ujal název jeans. Po počeštění vzniknou staré dobré džíny, které má snad každý ve svém šatníku. Podobně tak název "rifle" vznikl v běžné řeči a nikdo za jeho vymyšlením nestojí. Rifle ale nepochází z Ameriky jako jejich "synonymum" džínsky. Společnost Rifle Jeans založili v roce 1958 v Itálii. Během let se tak lidé naučili v obchodech ptát na rifle, ať už mysleli druh kalhot nebo přímo jejich značku. 

Kromě džínů a riflí se ale ještě můžete setkat s označním texasky. Dnes se opět jedná o to stejné jako v první dvou případech. Během 1. světové války si američtí kovbojové oblíbili nošení právě džínů, a tak se jim začalo přezdívat texasky.
Pánské rifle světle modré
 • s29
  (2 ks)
  Doprava k Vám domů:
  Externí sklad (2 ks) Zasíláme do 4-7 pracovních dnů
  Pánské kalhoty riflové modré UX2602
  • s29
   (8 ks)
   Doprava k Vám domů:
   Externí sklad (8 ks) Zasíláme do 4-7 pracovních dnů
  • s30
   (3 ks)
   Doprava k Vám domů:
   Externí sklad (3 ks) Zasíláme do 4-7 pracovních dnů

   Pánské jeansy černé UX2522

   Produkt je vyprodán
   Kalhoty rifle pánské šedé UX2311
   • s28
    (5 ks)
    Doprava k Vám domů:
    Externí sklad (5 ks) Zasíláme do 4-7 pracovních dnů
   • s29
    (1 ks)
    Doprava k Vám domů:
    Externí sklad (1 ks) Zasíláme do 4-7 pracovních dnů
   • s30
    (4 ks)
    Doprava k Vám domů:
    Externí sklad (4 ks) Zasíláme do 4-7 pracovních dnů

    Podělte se s přáteli o inspiraci    Podobné články

    Dárky pro tchýni a tchána

    Dárky pro tchýni a tchána

    Přemýšlíte, jakým dárkem potěšíte tchána nebo tchýni? Dárky k Vánocům nebo narozeninám mohou dát zabrat. Zvlášť, když mají vše.
    14.11.2018
    Pánská móda první republiky

    Pánská móda první republiky

    Víte, co nosili muži v období první republiky? Co bylo nejčastějším kouskem v pánském šatníku a jak se připravovali do společnosti? Změnilo se za těch sto let hodně nebo málo?
    25.10.2018
    3 důvody, proč ponožky nejsou zas tak špatný dárek

    3 důvody, proč ponožky nejsou zas tak špatný dárek

    Dostat nebo darovat ponožky k Vánocům není zas tak špatný nápad. Přečtěte si proč.
    15.12.2018
    Jak vybrat kabát?

    Jak vybrat kabát?

    Vybíráte zimní kabát a stále nevíte, který zvolit? Podívejte se na náš praktický návod, který Vám výběr toho správného kabátu usnadní.
    26.12.2016