Kdo by neznal džíny. Nebo spíše kdo by džíny neměl doma? Původně modré kalhoty ze silné bavlněné látky - džínoviny. Jak vůbec vznikly a proč se džínům říká rifle?

Džíny jako pracovní oděv

Dnes můžete nosit džíny téměř ke všemu a na řadu událostí. V době jejich vzniku to tak ale zdaleka nebylo. Původně patřily pánské džíny k typickému oděvu zlatokopů. Vynalez je totiž německý textilní podnikatel Levi Strauss v Americe právě v době zlaté horečky v 19. století. Džíny se rychle staly oblíbeným kouskem oblečení nadšenců do zbohatnutí díky rýžování zlata i ostatních manuálně pracujících. Netrvalo ale dlouho a už v 50. letech 20. století byl z džínů módní hit. Oblíbila si je mládež i dospělí. Zkrátka dokázaly zaujmout všechny generace.

Hrubá látka, která byla pro jeansy typická, vznikla zřejmě náhodou. Existují domněnky, že džínovinu vyrobil v polovině devatenáctého století Gustav Marburg v Bruntálu, protože porušil běžný postup výroby. A vznikla tato hrubá džínovinová látka. Nevěděl ale, jak ji zužitkovat. Odjel s ní tedy na světovou výstavu ve Vídni a tam ji prodal americkému obchodníkovi. Tak se látka dostala do Ameriky a pak také ke Staussovi.Proč džíny? A proč rifle?


Odkud se vůbec vzaly názvy džíny, jeansy, rifle nebo dokonce texasky? Slova, která spolu na první pohled vlastně ani nesouvisí. A vlastně ani na ten druhý. Džíny měly být prapůvodně šity z tkaniny vyráběné v italském města Janov-Gênes [džíns], a tak se v Americe ujal název jeans. Po počeštění vzniknou staré dobré džíny, které má snad každý ve svém šatníku. Podobně tak název "rifle" vznikl v běžné řeči a nikdo za jeho vymyšlením nestojí. Rifle ale nepochází z Ameriky jako jejich "synonymum" džínsky. Společnost Rifle Jeans založili v roce 1958 v Itálii. Během let se tak lidé naučili v obchodech ptát na rifle, ať už mysleli druh kalhot nebo přímo jejich značku. 

Kromě džínů a riflí se ale ještě můžete setkat s označním texasky. Dnes se opět jedná o to stejné jako v první dvou případech. Během 1. světové války si američtí kovbojové oblíbili nošení právě džínů, a tak se jim začalo přezdívat texasky.

Podělte se s přáteli o inspiraciPodobné články

Tipy na nejlepší valentýnské dárky pro muže

Tipy na nejlepší valentýnské dárky pro muže

Lámete si hlavu, čím potěšit správného chlapa? Nás napadá hned několik možností na skvělý valentýnský dárek.
12.1.2019
Plesová sezóna je tady. Víte, jak se obléct na ples?

Plesová sezóna je tady. Víte, jak se obléct na ples?

Překvapte své známé skvělou volbou šatníku a chováním pravého gentlemana. S našimi radami se na plese neztratíte.
7.1.2019
Zazářit na silvestrovské party? Žádný problém

Zazářit na silvestrovské party? Žádný problém

Konec roku na spadnutí a vy ještě nevíte, co si obléknete na oslavu nového roku? Nebojte se. My to víme.
20.12.2018
Střihy pánských košil aneb Která komu sluší?

Střihy pánských košil aneb Která komu sluší?

Máte před sebou důležitou akci, na kterou potřebujete perfektně padnoucí košili? Víme, jaká vám sedne.
7.12.2018