Pocení jako takového se sice úplně nezbavíte, je totiž přirozené, můžete ale výrazně ovlivnit pach potu, který není vždy příjemný. Někdo se potí při stresu, někdo při námaze, ale téměř všichni při sportu a především v létě. Samozřejmostí v boji proti nepříjemnému pocení je dostatečná hygiena, kterou můžete doplnit používáním vhodných kosmetických přípravků - pánských deodorantů a antiperspirantů

Deodorant versus antiperspirant

V drogeriích najdete celou řadu antiperspirantů a deodorantů, které ale fungují trochu jinak. Který z nich ale vybrat? A hlavně, jaký je mezi nimi rozdíl? Deodorant zabraňuje reakci potu s bakteriemi - tedy zmírňuje zápach, ke kterému při kontaktu dochází. Obsahuje totiž antibakteriální látky, které si s těmito bakteriemi poradí.

Dobrý antiperspirant by na druhou stranu měl pocení rovnou zabránit, respektive by měl zmírnit samotné pocení, protože bez potu to zkrátka nepůjde. S účinným antiperspirantem ale pracujte opatrně - pot totiž ochlazuje tělo. A tak antiperspirant využívejte jen v podpaží a rozumném množství. Řada antiperspirantů navíc obsahuje hliníkové soli, které blokují tvorbu potu, podle některých ale mohou být nebezpečné. A tak, pokud máte strach, zůstaňte u používání deodorantů.

Dnes už si můžete vybírat z pěkné řádky deodorantů a antiperspirantů pro muže. Značky mají v nabídkách tuhé přípravky, ale také ty ve spreji. Každý si tak může zvolit ten druh, který mu bude nejvíce vyhovovat. Každému totiž sedne něco jiného. Dávejte ale pozor, pokud nosíte jedno oblečení několik dní po sobě. To pak ani ten nejlepší deodorant nemusí pomáhat dlouhodobě!

Při nadměrném pocení ani deodorant nepomůže


Nadměrné pocení neznamená, že vás vaše okolí cítí víc (i když to také může být pravda). K hyperhidróze, jak se opravdu intenzivnímu nadměrnému pocení říká, dochází, když vaše potní žlázy pracují zkrátka víc, než by měly. Tento stav může být pro ty, kteří nemocí trpí, velmi stresující. A jak víme, stres může vést k dalšímu pocení. Tento začarovaný kruh, který na první pohled nemá východisko, a tak může mít špatná vliv na psychiku, ale také společenské postavení. Z tohoto kruhu se dnes už ale poměrně snadno dostanete - můžete vyzkoušet nejrůznější léky (antihidrotika), aplikací botulotoxinu, nebo dokonce operaci, která vás problému zbaví.

A proč se vlastní potíme?

Možná vás napadá, proč se vůbec potíme? Proč musíme hledat způsoby, jak pot zamaskovat a jak vyprat skrvny z bílého trička. Pocení je přirozený proces, který nás chrání před přehřátím. Právě proto se nejčastěji potíme v létě a vždy, když je nám teplo. Udržení tělesné teploty a zvlhčení pokožky si ale nutně vybírá svou daň. 

Zmírněte pocení tím správným jídlem

Problémy vzniklé s nepříjemným pocením můžete snížit například správnou životosprávnou. Existují totiž potraviny, které podporují činnost potních žláz. Pokud se jim budete vyhýbat, můžete se těšit z nepropoceného oblečení. Co tedy vynechat?
  • Mastná jídla,
  • kořeněná a slaná jídla,
  • sladkosti,
  • alkohol,
  • kávu,
  • cigarety.

Podělte se s přáteli o inspiraci

Kategorie článkuPodobné články

Dárky pro tchýni a tchána

Dárky pro tchýni a tchána

Přemýšlíte, jakým dárkem potěšíte tchána nebo tchýni? Dárky k Vánocům nebo narozeninám mohou dát zabrat. Zvlášť, když mají vše.
14.11.2018
Jak se na podzim a v zimě starat o vlasy?

Jak se na podzim a v zimě starat o vlasy?

Péče o vlasy není jen dámská záležitost. Máme pro vás pár tipů, jak se o vlasy postarat s příchodem chladného počasí.
28.11.2018
3 důvody, proč ponožky nejsou zas tak špatný dárek

3 důvody, proč ponožky nejsou zas tak špatný dárek

Dostat nebo darovat ponožky k Vánocům není zas tak špatný nápad. Přečtěte si proč.
15.12.2018
Jak vybrat kabát?

Jak vybrat kabát?

Vybíráte zimní kabát a stále nevíte, který zvolit? Podívejte se na náš praktický návod, který Vám výběr toho správného kabátu usnadní.
26.12.2016