Pro slavnostní příležitosti i pro každodenní nošení nesmí v šatníku žádného muže chybět správné košile. Jenže vybrat si ze široké nabídky není nic snadného, zvláště pokud nejste zrovna odborníky na etiketu a společenské události vám toho moc neříkají. Takových pánů je samozřejmě celá řada, ani ti by však neměli zanedbávat svůj vzhled a dodržovat alespoň některé zásady, jak správně nosit společenský oblek. Zvláště, pokud jim z nějakého důvodu zrovna nemůže poradit partnerka. Podívejme se tedy na to, jak si vybrat vhodnou košili.

Proč vlastně kupujeme košili?

   Při pohledu do regálů obchodů s oblečením se nejednomu zákazníkovi zatočí hlava. Nesmírně široký výběr košilí nejrůznějšího střihu, velikosti, materiálu, barvy, vzoru a koneckonců i ceny již dopředu naznačuje, že vybrat si mezi nimi tu správnou bude skutečný oříšek. Netvrdíme, že po přečtení našeho návodu stačí přijít do obchodu, rozhlédnout se a ihned si být jist, nicméně určitou nápovědu by mohl poskytnout. 

   Začínáme tím, za jakým účelem košili sháníme. Pokud potřebujeme pouze košili pro běžné každodenní nošení, volba je jasná – zvolte takovou, která se vám od pohledu nejvíce líbí. V tomto případě může jít o košile nejrůznějších barev i vzorů. Někoho zaujmou třeba i košile potištěné humornými obrázky. Zde se fantazii meze nekladou. U nás navíc umožňuje zakoupený kus bez udání důvodu později vrátit, takže se nemusíte bát, že byste udělali krok vedle. Vždy však doporučujeme ještě před nákupem nechat si však zvolený kousek „schválit“ od někoho, jehož úsudku důvěřujete.

Košile pro slavnostní příležitosti

  Složitější situace nastává ve chvíli, kdy nakupujeme košile určené do obleku, tj. pod sako (pro slavnostní příležitosti, například na plesy, promoce, vánoční večírky atd. – tedy akce, které se konají pouze jednou či dvakrát do roka). Zde je třeba dát si na výběru té správné košile skutečně záležet, protože udělat společenské faux pas jistě nikdo netouží.      

   Výběr může usnadnit fakt, že košile pod sako má být vždy bílá („toleruje se“ rovněž krémová či bledě modrá) a rozhodně s dlouhým rukávem. Taková kritéria značně omezí počet košil, které připadají v úvahu a při nákupu se tak můžeme zaměřit pouze na konkrétní kusy, což může nákup výrazně urychlit.


Na co si dát pozor

Je dobré znát co nejpřesněji své tělesné rozměry, aby bylo možné je porovnat s těmi uvedenými u konkrétního produktu. 

   Nejprve zjistěte, zda vám košile dobře sedí jako celek, tj. zda můžete pohodlně zapnout všechny knoflíčky až ke krku a nikde se neobjevují přílišné pnutí materiálu. Poté se zaměřte na jednotlivé součásti, především límeček a manžety.

Límeček – pro košile určené ke smokingu můžete volit jak stojací, tak ležatý, u frakových košil se nosí pouze stojatý. Běžnější jsou obecně límečky ležaté. Límeček by měl vzadu vysoko vyčnívat z límce saka, nikdy však nesmí být vidět jeho spodní lem. Pod límcem nesmí vykukovat kravata. Špičky límečku musí těsně přilnout k náprsence a klopy saka by se měly dotýkat okrajů límečku.

Manžety – rukáv by měl být tak dlouhý, aby manžeta zakrývala zápěstí a končila u kořene palce. Z rukávu saka by vždy měl vyčnívat jeden centimetr manžety (raději více než méně). Po ruce nesmí manžeta klouzat. Délku rukávů nepodceňujte – při zkoušení košile si všímejte, jak reaguje při různém pohybu ruky (natažení, pokrčení apod.)

Podělte se s přáteli o inspiraci

Kategorie článkuPodobné články

Tipy na nejlepší valentýnské dárky pro muže

Tipy na nejlepší valentýnské dárky pro muže

Lámete si hlavu, čím potěšit správného chlapa? Nás napadá hned několik možností na skvělý valentýnský dárek.
12.1.2019
Plesová sezóna je tady. Víte, jak se obléct na ples?

Plesová sezóna je tady. Víte, jak se obléct na ples?

Překvapte své známé skvělou volbou šatníku a chováním pravého gentlemana. S našimi radami se na plese neztratíte.
7.1.2019
Zazářit na silvestrovské party? Žádný problém

Zazářit na silvestrovské party? Žádný problém

Konec roku na spadnutí a vy ještě nevíte, co si obléknete na oslavu nového roku? Nebojte se. My to víme.
20.12.2018
Střihy pánských košil aneb Která komu sluší?

Střihy pánských košil aneb Která komu sluší?

Máte před sebou důležitou akci, na kterou potřebujete perfektně padnoucí košili? Víme, jaká vám sedne.
7.12.2018