K pánskému obleku nepatří pouze košile, sako, kalhoty a vhodné boty, ale rovněž správně zvolený kabát. A to především v zimním období, kdy je nezbytné oblékat se tepleji (v létě samozřejmě kabát můžeme vynechat). Chybou nebo nedorozuměním při výběru kabátu však můžeme celý výsledek pečlivě voleného obleku nechtěně pokazit a z toho důvodu se vyplatí věnovat mu velkou pozornost. Podívejme se, jak si kabát správně vybrat, abychom se nedopustili žádného společenského přešlapu a výsledný dojem byl co možná nejlepší.

Kabát pro různé účely

Pánský kabát koneckonců nemusí být určen pouze jako doplněk obleku – kabáty samozřejmě nosíme po nejrůznější příležitosti a ne vždy je nutné, abychom si oblékali ten nejexkluzivnější a nejdražší. Exkluzivita či určitý luxus je samozřejmě jedno z možných kritérií, volíme však i podle jiných hledisek. Při výběru je třeba dbát na materiál, střih, odolnost proti nepřízni počasí a pochopitelně celkový vzhled a provedení. Ještě před nákupem si nejprve důkladně rozmyslete, kdy a kam budete kabát nosit. Kabáty pro každodenní nošení se liší od kabátů k obleku pro slavnostní příležitosti.

Materiál jedině kvalitní

Kabát je samozřejmě určený primárně pro zahřátí. Při výběru tedy klademe důraz na to, jak je konkrétní kousek schopen udržovat teplo. Skutečně kvalitní kabát dokáže zahřát i v mrazivém počasí, což je zajištěno použitím spolehlivých materiálů nejvyšší jakosti. Tradičně se používají například vlna, viskóza či kašmír, případně jiné přírodní materiály. Navíc by kabát měl být opatřený prodyšnou zateplovací vložkou (ideálně vyjímatelnou), která má vynikající termoregulační vlastnosti. Správný kabát dokáže ochránit před větrem, deštěm i mrazem.

A navíc dobře vypadat

Ano, to je další kritérium, které není radno zanedbat. Skloubit účelnost, praktičnost a módní požadavky však není dnes naštěstí nic složitého. Snadno tak seženete kabáty, které splní všechny výše zmíněné požadavky, co se týče materiálu, a zároveň odpovídají současným módním trendům. V oblasti pánských kabátů zůstává móda (pro mnohé naštěstí) dlouhodobě spíše konzervativní a experimentování si dovolí jen málokterý muž. Již několik desítek let tak v obchodech můžeme narazit na víceméně podobné střihy, výběr je tedy usnadněn. I mezi těmito kabáty však existují značné rozdíly. Jaké tedy máme možnosti?

Štíhlý či rovný pas

Pro kabáty platí totéž pravidlo jako pro jakékoliv jiné oblečení: musí především dobře padnout, být pohodlný a jeho majitel se v něm musí dobře cítit, aby pro něj byla radost si na sebe kabát kdykoliv obléknout. Zda je kabát pohodlný se snadno pozná již při zkoušení v obchodě.
Pro muže s různými typy postav jsou určeny různé střihy. Oblíbené jsou v současné době tzv. vyštíhlené kabáty, které se elegantně zužují v pase a zvýrazní mužné rysy. Nehodí se však pro pány plnější postavy, kteří se honosí výraznějším bříškem. Těm bude lépe vyhovovat kabát klasického rovného střihu, který je univerzální a vhodný pro pány libovolného věku i hmotnosti.
A nakonec se zaměřte na barvu. Tradičně se doporučuje vsadit na léty prověřené tmavé odstíny šedé, tmavě modré nebo standardní černé. Nikdy nevyjdou z módy a nemůžete s nimi udělat chybu. Navíc se hodí k jakékoliv další barvě třeba kalhot či bot (pozor jen u modré, zde je třeba při kombinování více dbát na o, aby barvy ladily).

Podělte se s přáteli o inspiraci

Kategorie článkuPodobné články

Tipy na nejlepší valentýnské dárky pro muže

Tipy na nejlepší valentýnské dárky pro muže

Lámete si hlavu, čím potěšit správného chlapa? Nás napadá hned několik možností na skvělý valentýnský dárek.
12.1.2019
Plesová sezóna je tady. Víte, jak se obléct na ples?

Plesová sezóna je tady. Víte, jak se obléct na ples?

Překvapte své známé skvělou volbou šatníku a chováním pravého gentlemana. S našimi radami se na plese neztratíte.
7.1.2019
Zazářit na silvestrovské party? Žádný problém

Zazářit na silvestrovské party? Žádný problém

Konec roku na spadnutí a vy ještě nevíte, co si obléknete na oslavu nového roku? Nebojte se. My to víme.
20.12.2018
Střihy pánských košil aneb Která komu sluší?

Střihy pánských košil aneb Která komu sluší?

Máte před sebou důležitou akci, na kterou potřebujete perfektně padnoucí košili? Víme, jaká vám sedne.
7.12.2018