Nejčastěji se nežádoucí uzlíky tvoří na svetrech, setkat se s nimi můžete i na jiných textiliích. A jistě uznáte, že takové žmolky na pánském svetru nedělají příliš dobrý dojem. Jak uzlíky vznikají? Lze jim předejít a jak se jich zbavit?

Proč vznikají žmolky na svetru?

Může za to především opotřebení svetrů nebo jiných textilií. Při používání se zkrátka nějaké to vlákno z oblečení uvolní a zauzlí se s dalším uvolněným vláknem. A žmolek, který ale pořád drží na svetru, je na světe. Na opotřebení oblečení má vliv také samotné praní, a tak si dávejte pozor už když vkládáte svetry a další textilie do pračky.

Jak žmolkování předejít?

Nejšetrnějším způsobem, jak se na co nejdelší dobu vyvarovat žmolkům, je ruční praní. Oblečení otočte naruby, použijte prací prášek na jemné prádlo a ručně vyperte. Co nejméně drhněte a máchejte.

Na ruční praní ale nemá každý čas (náladu a nadání). A tak děkujme za automatické pračky, kde si můžete nastavit teplotu, otáčky a program praní. Navolte si tedy teplotu maximálně 30 - 40 °C a nastavte co nejnižší otáčky. Pomoci také může, když využijete program na vlnu nebo jemné prádlo. Pokud chcete po praní hodit oblečení do sušičky, pořiďte si nějakou tkaninu z nylonu. Ta se totiž osvědčila jako skvělý lapač nečistot. A co je z nylonu? Z této umělotiny? Třeba silonky vaší partnerky, vezměte jí nějaké děravé a hned máte lapač do pračky.

Generální úklid udělá své. V pračce, ne v bytě

Nemyslíme tím úklid celého bytu, i když taky občas přijde vhod, ale vyčištění pračky - odpadu, filtru, nálevky i vnitřní gumy. Když totiž perete špinavé oblečení, ne všechny nečistoty z pračky odtečou společně s vodou. Něco málo zkrátka v pračce zůstane. Stačí ale zapnout prázdnou pračku s pracím práškem a čistou houbičkou na nádobí, která zachytí všechny nečistoty.

Jak odstranit žmolky?

I když se snažíte, perete prádlo opatrně v ruce a dáváte si pozor, aby vám třeba taška přes rameno svetr neničila, žmolkům se možná nevyhnete. A co když ten váš oblíbený svetr už v obchodě nemají? Pak se zbavte žmolků. Můžete vyzkoušet hned několik fíglů.

  1. Začneme tím nejrychlejším. Dokud máte na svetru jen několik žmolků, můžete je opatrně otrhat nehty nebo ostříhat nůžkami. Takhle ale celý svetr rozhodně stříhat nechcete.
  2. A tak, když je situace vážnější, můžete zkusit žmolky oholit. Ano, oholit pomocí jednorázové žiletky.
  3. Existuje ale i pomůcka vyrobená přímo proti žmolkům - odžmolkovač, který si můžete pořídit asi za stovku a odstranit pomocí něj žmolky na oblečení.
  4. Pokud se vám ale nechce pořizovat žmolkovač kvůli pár žmolkům, nebo na jeho pořízení zkrátka stále zapomínáte, sáhnětě po něčem, co má doma skoro každý. Po takřka zázračné izolepě, která přilepí a opraví vše v domácnosti. A stejně tak na sebe nalepí žmolky. Omotejte ji kolem ruky a lepicí stranou přejíždějte po tkanině.
  5. Kutilové pak najdou v dílně šmirgl papír, který může s odstraněním žmolků také pomoci
  6. Jako odstraňovač žmolků může posloužit i již zmiňovaný lapač nečistot. Silonky zachytí žmolky z oblečení a vy můžete zase obléct svetr bez žmolků.
  7. A když vám není osud nakloněn a žmolků se nemůžete zbavit, je na čase se s nimi buď naučit žít, nebo si pořídit nový oblíbený svetr.


Podělte se s přáteli o inspiraci

Kategorie článkuPodobné články

Dárky pro tchýni a tchána

Dárky pro tchýni a tchána

Přemýšlíte, jakým dárkem potěšíte tchána nebo tchýni? Dárky k Vánocům nebo narozeninám mohou dát zabrat. Zvlášť, když mají vše.
14.11.2018
Jak odstranit krev z oblečení

Jak odstranit krev z oblečení

Krev na oblečení na oblečení je zlý sen každého z nás. Občas se to však stane. Třeba u zubaře nebo jiným způsobem. Poradíme vám, jak ji efektivně odstranit a na co si dát pozor.
18.2.2018
Jak změřit pánské tričko

Jak změřit pánské tričko

Poradíme vám jak se správně změřit a srovnat míry s našimi produkty tak, aby vám triko sedlo jako ulité.
21.11.2017
Jak odstranit zápach z bot

Jak odstranit zápach z bot

Občas se to stane, je to nepříjemné a jak vy, tak okolí dělá, že nic. Máme pro vás několik zaručených rad jak se zbavit zápachu z bot, i když zrovna nejsou nové.
11.10.2017