Pocení je naprosto běžná věc, někdy ale dokáže pěkne potrápit. I když je pot původně čirá kapalina, můžete na propoceném tričku po uschnutí najít nepěkné skvrny. Nevyhazujte své oblíbené tričko s propocenými mapami do koše. Víme, jak se skvrn od potu na oblečení zbavit!

Proč vznikají na oblečení skvrny od potu?

Právě proto, že pot je v samém počátku čirá tekutina bez zápachu, nemusí to být vždy přímo on, kdo zanechává na oblečení nehezké skvrny. Někdy je na vině také deodorant, respektive antiperspirant, který může na tričku zanechat nevzhledné skrvny. Nejčastěji jsou to právě antiperspiranty s výdrží 24 - 48 hodin, které mohou na tričku nechat bílou stopu. Ta vzniká při spojení kožního mazu, zbytků pracího prostředku na oblečení a hliníkových solí z antiperspirantů. Žluté skvrny od potu mohou ale na oblečení vzniknout, i když žádný antiperspirant nepoužíváte. Tuto barvu pak skvrny na oblečení získají, když se lipidy z těla spojí s nečistotami.

Naštěstí ale existuje pár zázračných přípravků a tipů, jak se zbavit žlutých skvrn od potu nebo bílých stop po antiperspirantu. V obou případech postupujte co nejrycheji po tom, co skvrna na oblečení vznikne.

Prací prášek

Než začnete běhat po době a zkoušet nejrůznější vychytávky, možná vám bude stačit běžný prací prášek, který máte doma. Nejdůležitější je, abyste skvrny začali odstraňovat co nejdříve. Smíchejte prací prášek s vodou a vytvořte kašičku, kterou potřete skvrny na oblečení. To pak na pár hodin namočte do vlažné vody. Nakonec vyperte v pračce tak, jak jste zvyklí.

Jedlá soda

Bez jedlé sody by byl svět mnohem skvrnitější! Poradí si totiž s celou řadou skvrn, na které běžný prací prášek nestačí. Má navíc výhodu, že ji má skoro každý doma. A když ne vy, tak vaše sousedka určitě. Vytvořte smícháním jedlé sody a vody pastu, kterou nanesete na skvrny. Asi po hodině oblečení propláchněte studenou vodou a vyperte tak, jak jste zvyklí.

Čpavek

Amoniak neboli čpavek využijete při odstraňování nejrůznějších skvrn od těch od borůvek až po skvrny od kávy. Takže si poradí i s těmi od potu! Smíchejte v poměru 1:1 čpavek s vodou a touto tekutitou potřete zpocené mapy na oblečení. Nechte chvíli působit a nakonec oblečení důkladně vyperte v pracím prášku.

Citron

Další jistotou v boji proti skvrnám je citronová šťáva. Stačí, když vám zbyde kousek citronu a můžete se snadno zbavit nejrůznějších skvrn. Nakapte šťávu z citronu přímo na skvrnu, zasypte asi lžičkou soli a protřete v rukou, aby mohl citron a sůl působit. Poté oblečení opláchněte studenou vodou a vyperte v pračce společně s pracím práškem.

Ocet

Ocet patří mezi další osvědčené metody, jak se zbavit nejrůznějších skvrn. Namočte oblečení do roztoku octu a vlažné vody v poměru 1:1 a propírejte, dokud skvrna nezmizí. Pak tričko vyperte běžným způsobem v pračce, jak jste zvyklí.

Aspirin

Aspirin se nehodí jen při nemoci, pomůže i se skvrnami od potu. Smíchjte dvě rozdrcené tabletky aspirinu se 1/4 šálku horké vody, roztok nalejte na skvrny a nechte působit asi dvě hodiny. Po této době opět oblečení vyperte v pračce s pracím práškem tak, jak jste zvyklí.

Jádrové nebo žlučové mýdlo

Zázračná mýdla si poradí s nejrůznějšími skvrnami. Použijte jádrové nebo žlučové mýdlo na skvrny od potu. Nechte působit účinné a přitom šetrné mýdlo a nebojte se o zničení svého oblíbeného oblečení.

Chlor

Chlor může být dobrou volbou, když objevíte nevzledné skvrny na bílém oblečení. Na jiné barvy ho raději ale nezkoušejte. To proto, že chlor má velmi silné bělicí účinky, je tak pro barevné oblečení docela nebezpečný. Sáhněte po něm jen v krajních případech a zřeďte ho co nejvíce s vodou. Přidat toži můžete vždy!

Líh

Na rozdíl od chloru, líh můžete použít i při odstraňování skvrn na barevném oblečení. Na skvrny od potu by měl stačit asi 10% roztok lihu, kterým potřete skvrny na oblečení. Po chvíli oblečené propláchněte vodou a vyperte s pracím práškem v pračce tak, jak jste zvyklí.


Podělte se s přáteli o inspiraci

Kategorie článkuPodobné články

Dárky pro tchýni a tchána

Dárky pro tchýni a tchána

Přemýšlíte, jakým dárkem potěšíte tchána nebo tchýni? Dárky k Vánocům nebo narozeninám mohou dát zabrat. Zvlášť, když mají vše.
14.11.2018
Jak odstranit žmolky ze svetru?

Jak odstranit žmolky ze svetru?

Noční můra každého majitele svetru - žmolky. Jak je odstranit nebo jim rovnou předejít? A nejen ze svetru, objevit se můžou i jinde.
31.7.2018
Jak odstranit krev z oblečení

Jak odstranit krev z oblečení

Krev na oblečení na oblečení je zlý sen každého z nás. Občas se to však stane. Třeba u zubaře nebo jiným způsobem. Poradíme vám, jak ji efektivně odstranit a na co si dát pozor.
18.2.2018
Jak změřit pánské tričko

Jak změřit pánské tričko

Poradíme vám jak se správně změřit a srovnat míry s našimi produkty tak, aby vám triko sedlo jako ulité.
21.11.2017