Sako, košile, kalhoty a správné boty dohromady tvoří základ každého pánského společenského outfitu. Bez jedné z těchto částí by gentlemanský look nebyl kompletní. Při výběru konkrétní položky je třeba vždy klást důraz na celou řadu důležitých detailů a není radno zanedbat ani jediný. Zvolit vhodný outfit, to je věda. V následujících řádcích poradíme, jak správně nosit sako, abychom se vyhnuli společenským faux pas.

Správná barva pro správný účel

Již po několik staletí platí za klasiku tmavé odstíny a jak to tak vypadá, v této oblasti zůstane móda ještě nějakou dobu spíše konzervativní. Proto při výběru vhodného saka volíme černou, odstíny šedé nebo tmavomodrou – jiné barvy by působily nevhodně a jsou určeny pro jiné příležitosti než společenské události. Nemá smysl na sebe zbytečně upozorňovat nesprávně zvolenou barvou. K večerním událostem nepatří ani nápadné vzory (proužky, kárové varianty apod.).

Opačná situace nastává, oblékáme-li sako pro jinou než slavnostní událost. Například sportovní saka mohou být v nejrůznějších barvách a dokonce i vzorech, podobně to platí v případě obleků určených pro běžné každodenní nošení (například do práce, vyžaduje-li to dress code). Zde jsou pravidla méně striktní, takže pokud se vám líbí třeba zelená či béžová saka, fantazii se meze nekladou.

Jednořadé či dvouřadé sako?

Etiketa neklade ani jednu z možností na přední místo – je zcela libovolné, zda zvolíte jednořadý či dvouřadý oblek. Každému může vyhovovat něco jiného, obvykle jde o to, jak moc konzervativní daný muž je. V každém případě však je následně třeba dodržovat konkrétní zásady, jak ke které variantě přistoupit. Dvouřadá saka jsou oblíbenější u mužů „prostorově výraznějších“, dokážou totiž opticky lépe skrýt případné nadbytečné kilogramy v oblasti bříška. Nicméně taková „výhoda“ může být zároveň omezením, protože dvouřadé sako je velmi nepraktické pro rozepínání a může nakonec být velmi nepohodlné.

Dnes jsou daleko běžnější saka jednořadá, považovaná za elegantnější a méně konzervativní. Jednořadé sako může při méně formálních příležitostech zůstat dokonce i rozepnuté, například poté, co se již rozproudila zábava, nebo pokud již jsme usedli ke stolu. Dejte však pozor na to, zda je sako zapnuté, jakmile například vystupujete na pódium, pronášíte přípitek nebo se s někým seznamujete. Pokud má sako tři knoflíky, zapínají se první dva odshora a třetí může podle potřeby zůstat rozepnutý (je to dokonce vhodnější, jinak nepřirozeně stahuje břicho).

Klopy kapes nezapomeňte vždy umístit tak, aby byly dobře vidět a nezasunujte je dovnitř.

Můžeme si sako svléknout?

Pravidla etikety jsou v tomto ohledu jednoznačná. Nikoliv, sako si při společenských příležitostech zásadně nesvlékáme. Důvodem je, že košile není považovaná za společenské oblečení a její odhalení by tedy mohlo působit podobným dojmem, jako by muž odhalil své spodní prádlo. Nicméně jsou situace, kdy sako se svolením přítomných dam odložit lze - zejména při méně formálních akcích, nebo také v parném létě

Podělte se s přáteli o inspiraci

Kategorie článkuPodobné články z kategorií

Pánské tepláky - mohou být stylovým doplňkem?

Pánské tepláky - mohou být stylovým doplňkem?

Muži vždy oceňovali pohodlí, což se jistě projevilo i na způsobu, jakým vytvářejí své oblečení...
7.8.2022
Večerní párty u řeky? na tyto styly můžete vsadit

Večerní párty u řeky? na tyto styly můžete vsadit

Večerní párty u řeky jsou jedním ze symbolů letní sezóny. Venkovní teplo...
25.7.2022
Večerní výlet? Sestavte si svůj outfit !

Večerní výlet? Sestavte si svůj outfit !

Příprava na velké večerní vycházky nebo události vždy zabírala dámám spoustu času...
15.7.2022
Jaké pánské košile jsou trendy pro léto 2022?

Jaké pánské košile jsou trendy pro léto 2022?

Léto 2022 již naplno dorazilo do naší země. Není proto divu, že se dámy i pánové vydali v houfech na nákupy...
7.7.2022
Které dámské šortky budou nejlepší pro letní sezónu?

Které dámské šortky budou nejlepší pro letní sezónu?

Každá dáma se jistě těší na okamžik, kdy vysoké venkovní teploty umožní vystavit své vypracované tělo...
1.7.2022
Dámské komplety, které jsou ideální pro letní sezónu

Dámské komplety, které jsou ideální pro letní sezónu

Letní vzhled je především o volnosti. Dámy si to jistě dobře uvědomují...
27.6.2022