Když si nejste jistí, co si na svatbu nebo firemní večírek obléknout, pomůže vám dress code na pozvánce. Pokud tedy rozumíte, co který znamená. Jinak se může stát, že si způsobíte mnohem větší faux pas, než kdybyste o radu s oblékáním zavolali třeba kamarádovi. Zvláště u těch nejvíce formálních událostí je důležité, abyste dress code dodrželi a oblékli se adekvátně vážnosti situace. A klidně to s elegancí trochu přežeňte, je to lepší, než formálnost akce podcenit.

S jakými typy dress codů se nejčastěji setkáte?

White tie

Pomyslný top v celém žebříčku. Když na pozvánce uvidíte "white tie", ihned si zkontrolujte stav svého fraku, případně otevírací dobu půjčoven společenského oblečení. Kromě fraku, který se ale nezapíná, je nutností tohoto dress codu bílý motýlek - ten dal celému stylu oblečení název. Nezapomínejte také na náprsenku, bílou vestu a rukavičky a samozřejmě černé lakované boty. Ženy by na akci měly zvolit velkou večerní, která neznamená nic jiného než dlouhé večerní šaty, zkrátka se může nastrojit jako princezna.

Black tie

Pořád velmi formální je označení "black tie". Společenská událost s takovým dress codem si sice nevyžaduje frak, rozhodně ale sáhněte po perfektně padnoucím smokingu, bílé pánské košili a motýlku. Nezapomínejte na lesklou obuv, nejlépe černou.

Black suit

Elegancí nikdy nic nezkazíte. A to hlavně, když víte, jak na ni! Dress code "black suit" na pozvánce vám napovídá, že byste si měli na společenskou událost obléknout černý nebo tmavě modrý oblek. Nezapomeňte na pánskou košili s dlouhým rukávem, protože krátký do obleku nepatří!


Semi formal

Pokud dostanete do rukou pozvánku s požadavkem "semi formal", oblečení vybírejte podle hodiny konání. Pokud vyrážíte na odpolední akci, zvolte bez obav světlejší oblek. Večer ale raději sáhněte po tmavším kousku.

Business formal

Patříte ve firmě k těm nejdůležitějším? Žádáte o pracovní místo v prestižní společnosti? Pak byste se tak měli obléknout. Často může takové oblečení působit konzervativním dojmem, vypoví o vás ale mnohem více. Vhodným business formal oblečením dáte najevo úctu k ostatním lidem, se kterými jednáte.

Business casual

Když máte v práci docela důležitou úlohu, setkáváte se s klienty nebo obchodními partnery, neměli byste dress code podceňovat. Business casual styl obvykle znamená košili nebo polotričko, ke kterému můžete obléknout plátěné chinos kalhoty. Dojem z outfitu můžete podtrhnout sportovním sakem.

Smart casual

Opravdovou výzvu představuje dress code "smart casual", který nezmí být ani moc formální ani moc uvolněný. Co tedy zvolit? Neformální košili nebo tričko, přidat plátěné kalhoty a stylové a především dokonale čisté tenisky.


Podělte se s přáteli o inspiraci

Kategorie článkuPodobné články

Dárky pro tchýni a tchána

Dárky pro tchýni a tchána

Přemýšlíte, jakým dárkem potěšíte tchána nebo tchýni? Dárky k Vánocům nebo narozeninám mohou dát zabrat. Zvlášť, když mají vše.
14.11.2018
3 důvody, proč ponožky nejsou zas tak špatný dárek

3 důvody, proč ponožky nejsou zas tak špatný dárek

Dostat nebo darovat ponožky k Vánocům není zas tak špatný nápad. Přečtěte si proč.
15.12.2018
Jak vybrat kabát?

Jak vybrat kabát?

Vybíráte zimní kabát a stále nevíte, který zvolit? Podívejte se na náš praktický návod, který Vám výběr toho správného kabátu usnadní.
26.12.2016
Jak nosit sako - etiketa

Jak nosit sako - etiketa

Víte jaké zvolit sako, kdy je vhodné zvolit jakou barvu a zda je můžete nosit rozepnuté? Náš návod vám pomůže se vyhnout společenským faux pas.
16.12.2016