Když si nejste jistí, co si na svatbu nebo firemní večírek obléknout, pomůže vám dress code na pozvánce. Pokud tedy rozumíte, co který znamená. Jinak se může stát, že si způsobíte mnohem větší faux pas, než kdybyste o radu s oblékáním zavolali třeba kamarádovi. Zvláště u těch nejvíce formálních událostí je důležité, abyste dress code dodrželi a oblékli se adekvátně vážnosti situace. A klidně to s elegancí trochu přežeňte, je to lepší, než formálnost akce podcenit.

S jakými typy dress codů se nejčastěji setkáte?

White tie

Pomyslný top v celém žebříčku. Když na pozvánce uvidíte "white tie", ihned si zkontrolujte stav svého fraku, případně otevírací dobu půjčoven společenského oblečení. Kromě fraku, který se ale nezapíná, je nutností tohoto dress codu bílý motýlek - ten dal celému stylu oblečení název. Nezapomínejte také na náprsenku, bílou vestu a rukavičky a samozřejmě černé lakované boty. Ženy by na akci měly zvolit velkou večerní, která neznamená nic jiného než dlouhé večerní šaty, zkrátka se může nastrojit jako princezna.

Black tie

Pořád velmi formální je označení "black tie". Společenská událost s takovým dress codem si sice nevyžaduje frak, rozhodně ale sáhněte po perfektně padnoucím smokingu, bílé pánské košili a motýlku. Nezapomínejte na lesklou obuv, nejlépe černou.

Black suit

Elegancí nikdy nic nezkazíte. A to hlavně, když víte, jak na ni! Dress code "black suit" na pozvánce vám napovídá, že byste si měli na společenskou událost obléknout černý nebo tmavě modrý oblek. Nezapomeňte na pánskou košili s dlouhým rukávem, protože krátký do obleku nepatří!


Semi formal

Pokud dostanete do rukou pozvánku s požadavkem "semi formal", oblečení vybírejte podle hodiny konání. Pokud vyrážíte na odpolední akci, zvolte bez obav světlejší oblek. Večer ale raději sáhněte po tmavším kousku.

Business formal

Patříte ve firmě k těm nejdůležitějším? Žádáte o pracovní místo v prestižní společnosti? Pak byste se tak měli obléknout. Často může takové oblečení působit konzervativním dojmem, vypoví o vás ale mnohem více. Vhodným business formal oblečením dáte najevo úctu k ostatním lidem, se kterými jednáte.

Business casual

Když máte v práci docela důležitou úlohu, setkáváte se s klienty nebo obchodními partnery, neměli byste dress code podceňovat. Business casual styl obvykle znamená košili nebo polotričko, ke kterému můžete obléknout plátěné chinos kalhoty. Dojem z outfitu můžete podtrhnout sportovním sakem.

Smart casual

Opravdovou výzvu představuje dress code "smart casual", který nezmí být ani moc formální ani moc uvolněný. Co tedy zvolit? Neformální košili nebo tričko, přidat plátěné kalhoty a stylové a především dokonale čisté tenisky.


Podělte se s přáteli o inspiraci

Kategorie článkuPodobné články

Tipy na nejlepší valentýnské dárky pro muže

Tipy na nejlepší valentýnské dárky pro muže

Lámete si hlavu, čím potěšit správného chlapa? Nás napadá hned několik možností na skvělý valentýnský dárek.
12.1.2019
Plesová sezóna je tady. Víte, jak se obléct na ples?

Plesová sezóna je tady. Víte, jak se obléct na ples?

Překvapte své známé skvělou volbou šatníku a chováním pravého gentlemana. S našimi radami se na plese neztratíte.
7.1.2019
Zazářit na silvestrovské party? Žádný problém

Zazářit na silvestrovské party? Žádný problém

Konec roku na spadnutí a vy ještě nevíte, co si obléknete na oslavu nového roku? Nebojte se. My to víme.
20.12.2018
Střihy pánských košil aneb Která komu sluší?

Střihy pánských košil aneb Která komu sluší?

Máte před sebou důležitou akci, na kterou potřebujete perfektně padnoucí košili? Víme, jaká vám sedne.
7.12.2018